Gwiazdy

130 lat temu przyszedł na świat J.R.R. Tolkien. "Najciekawsze jest to, skąd pochodzi jego nazwisko"

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Mateusz Hładki
Wiadomości z życia gwiazd

Początek nowego roku w kalendarzu to ważny czas dla oddanych miłośników trylogii "Władca Pierścieni" i kultowej powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem". 3 stycznia 1892 roku, czyli dokładnie 130 lat temu, przyszedł na świat John Ronald Reuel Tolkien, prekursor literatury fantasty i jeden z najbardziej wpływowych pisarzy kilku minionych dekad. Jego książki doczekały się wielu nakładów i zachwycających ekranizacji. W Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki przedstawił niezwykle ciekawą genezę nazwiska uznanego autora.

J.R.R. Tolkien - wybitny pisarz i filolog

Wielbiciele przygód Bilbo Bagginsa, Gandalfa Szarego, Legolasa i innych postaci znanych z mitologii Śródziemia nie mają wątpliwości, że popularne dzieła J.R.R. Tolkiena stanowią kwintesencję gatunku fantasy. Angielski pisarz na stałe zapisał się w historii literatury, a wszystko to za sprawą wielkiego talentu, rozległej wiedzy i niezwykle bujnej wyobraźni.

John Ronald Reuel Tolkien był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej, władał trzydziestoma językami, z powodzeniem tworzył też własne dialekty, które znalazły swoje miejsce na kartach kultowych powieści.

Poezja i proza

Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

130. rocznica urodzin J.R.R. Tolkiena

Pisarz, którego dzieła doczekały się wspaniałych ekranizacji, przyszedł na świat 3 stycznia 1892 roku. Z okazji 130. rocznicy narodzin wybitnego autora, Mateusz Hładki przygotował wyjątkowo ciekawe zestawienie faktów, które mogą stanowić nie lada gratkę dla miłośników świata fantasy. Obok ważnych informacji na temat wykształcenia J.R.R. Tolkiena, znalazło się w nim także miejsce na nowinkę dotyczącą pochodzenia autora.

- Tolkien generalnie miał korzenie saksońskie, niemieckie, choć są też dowody na to, że jego rodzina pochodzi z Gdańska. Najbardziej prawdopodobne jest to, że nazwisko zostało wzięte od nazwy miejscowości Tolkynen w Prusach, a dziś to po prostu Tołkiny na Mazurach - wyjaśnił Mateusz Hładki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Mateusz Hładki

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości