fantasy

  fantasy

  Początek nowego roku w kalendarzu to ważny czas dla oddanych miłośników trylogii "Władca Pierścieni" i kultowej powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem". 3 stycznia 1892 roku, czyli dokładnie 130 lat temu, przyszedł na świat John Ronald Reuel Tolkien, prekursor literatury fantasty i jeden z najbardziej wpływowych pisarzy kilku minionych dekad. Jego książki doczekały się wielu nakładów i zachwycających ekranizacji. W Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki przedstawił niezwykle ciekawą genezę nazwiska uznanego autora.

  Michalina Daszuta tworzy pod pseudonimem Katt Lett. Pierwsze komiksy zaczęła rysować jeszcze w liceum. Obecnie ma 22 lata i już może pochwalić się czterema wydanymi książkami i kilkunastoma tysiącami fanów. Gdzie gwiazda polskiej mangi nauczyła się tak rysować? Czym się chce wyróżnić? I co chce przekazać w swoich komiksach?

  Cosplay to, mająca korzenie w japońskiej kulturze, gra w przebieranie za postacie z mangi, anime, gier komputerowych i filmów fantasy. Ta zabawa jest bardzo popularna wśród nastolatków z dalekiego wschodu, ale i w Polsce można znaleźć ludzi zafascynowanych tą zabawą. Poznajcie cosplayerki, które nie tylko przebierają się w fantastyczne stroje, ale również je wykonują.

  W tej chwili, zdaniem Marcina Prokopa, numerem jeden na liście lektur fantasy są "Apokryfy Bractwa Ognia". W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z autorami "Apokryfów" czyli: Jakubem Hankusem, Szymonem Pacholskim, Antkiem Łukszą, Piotrkiem Kuklińskim, Danielem Polerowiczem i Martą Bogumił-Felbur, ich nauczycielką z Gimnazjum nr 4 w Gleniowie. Jak zostać pisarzem w gimnazjum i czy bycie pisarzem wpływa na popularność wśród płci pięknej?

  Elfy, krasnoludy, orki i inne niezwykłe postaci można było dziś spotkać dziś na rogu Marszałkowskiej i Hożej, nieopodal studia Dzień Dobry TVN. Wszystkie swoje nietuzinkowe stroje zawdzięczają Adamowi Chodaczkowi, twórcy sklepu internetowego ze zbrojami i akcesoriami do gier fantasy.