100. rocznica urodzin Władysława Nehrebeckiego. "Praca ta wymagała benedyktyńskiej cierpliwości"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Władysław Nehrebecki - polski Walt Disney
Władysław Nehrebecki - polski Walt Disney
„Bolek i Lolek” kończą sześćdziesiątkę
„Bolek i Lolek” kończą sześćdziesiątkę
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Ten rok jest wyjątkowy dla wszystkich fanów "Bolka i Lolka". Nie tylko obchodzimy 60-lecie emisji pierwszego odcinka, ale także 100. rocznicę urodzin jej twórcy - Władysława Nehrebeckiego. Jaki był twórca tej ponadczasowej bajki? O tym w studio Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Marzeną Nehrebecką, pisarką, twórczynią filmów animowanych, córką Władysława Nehrebeckiego.

60-lecie bajki "Bolek i Lolek"

Autorem animacji był Władysław Nehrebecki. Jego życie prywatne jest równie fascynujące, jak przygody tytułowych bohaterów. Mężczyzna przeszedł długą drogę od sierocińca, przez roboty przymusowe w Niemczech, aż po szarą rzeczywistość PRL-u. Co więcej, na pewnym etapie swojego życia mógł wyjechać na Zachód, co spowodowałoby, że Bolka i Lolka zapewne oglądalibyśmy dziś w wersji amerykańskiej. Na szczęście został w Polsce i tworzył aż do śmierci.

- Inspirował się moimi braćmi, obserwował ich zachowania, gesty. Jednak nigdy nie użył słowa bracia, to wynika z dzieciństwa, wychował się w sierocińcu. W 1937 opuścił sierociniec, następnie poszedł do średniej szkoły technicznej, a naukę przerwała wojna - powiedziała

Twórca "Bolka i Lolka" po zakończeniu wojny znalazł zatrudnienie w gazecie "Nowy Świat Przygód". W 1956 powstało Studio Filmów Rysunkowych i tak jego kariera zaczęła nabierać tempa.

"Bolek i Lolek" - jak to się zaczęło?

Jak wspomina animator oraz przyjaciel Władysława Nehremeckiego - Witold Giersz początki nie były łatwe. - Animacje opracowywali na kalkach technicznych, potem kopiowane piórkiem na folie celuloidowe i malowane odpowiednimi kolorami - powiedział przed kamerą Dzień Dobry TVN.

- Klatka po klatce, zdjęcie po zdjęciu tworzony był obraz filmowy. Film nie był chronologicznie rejestrowany, dopiero na stole montażowym był łączony w całość. Praca ta wymagała benedyktyńskiej cierpliwości - dodał operator obrazu Roman Baran.

Córka wspomina, że Władysław Nehrebecki pracował cały czas i robił wszystko, od scenariusza, aż do animacji - Momentami nie poznawał swoich dzieci, był artystą - wspomniała.

„Bolek i Lolek” kończą sześćdziesiątkę
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Reporter: Magda Nabiałczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana