Gorące tematy

Prawie 50 mln przekazała WOŚP na walkę z koronawirusem. Jurek Owsiak: "Cieszę się, że wygraliśmy i możemy iść razem na spacer"

Gorące tematy

Jurek Owsiak

48,8 mln zł - tyle jest wart sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej, które w związku z koronawirusem przekazała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trafiły one do szpitali, DPS-ów i hospicjów w całej Polsce. Fundacja pod wodzą Jurka Owsiaka podsumowała prowadzone od połowy marca działania związane z pandemią COVID-19.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy walczy z koronawirusem

Działania w związku z COVID-19 WOŚP rozpoczęła tuż po stwierdzeniu pierwszych przypadków zachorowań w Polsce. Podstawową pomocą był zakup wyposażenia medycznego - urządzeń i środków ochrony osobistej, o których przekazanie placówki apelowały, by móc sprawnie walczyć z pandemią.

W sumie Orkiestra przekazała szpitalom wyposażenie warte dokładnie 48 765 372,46 zł.

Zakupiono za to m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory (w tym 10 transportowych) oraz 2,6 mln trójwarstwowych maseczek chirurgicznych . Co ważne, suma ta nie uwzględnia 37 respiratorów, z zakupu których Fundacja się wycofała (i za które nie zapłaciła) - z uwagi na odległy termin realizacji zamówienia przez producenta.

Jesteśmy dumni z tego, że natychmiast, kiedy ogłoszono, że epidemia jest i u nas, tak jak i inne organizacje pozarządowe ruszyliśmy z pomocą. Uruchomiliśmy środki, które znajdowały się na naszym koncie i zaczęliśmy zakupy. Nie było łatwo sprowadzić te urządzenia medyczne do Polski – to był długi i zagmatwany proces produkcji, transportu, czasem podejmowanie ryzyka.

- przyznał Jurek Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ostatecznie pomogliśmy 360 szpitalom, 416 DPS-om i prywatnym domom seniorów, 56 zakładom opiekuńczo-leczniczym i 23 hospicjom. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym, cieszę się, że wygraliśmy i możemy iść razem na spacer

- podkreślił szef WOŚP.

Łukasz Widziszowski/WOŚP

Prawie 50 mln zł od WOŚP na walkę z koronawirusem

2,5 mln z tych blisko 50 milionów to wartość sprzętu, który Fundacji przekazały firmy medyczne i nie tylko. To m.in. 30 pomp infuzyjnych objętościowych, 25 zestawów USG czy 3 tys. masek sportowych, które po prostym dostosowaniu mogą być wykorzystywane jako wielorazowe maski ochronne.

Zakupy sprzętu finansowane były m.in. z wpłat na powołany przez WOŚP Fundusz Interwencyjny, w ramach którego - dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu firm i tysięcy obywateli - udało się zgromadzić 26,1 mln zł, a także ze środków przekazanych w ramach 1% za rok 2018 oraz zebranych podczas 28. Finału WOŚP .

W sumie w ramach działań w ramach walki z COVID-19 Fundacja wsparła 360 szpitali , 416 DPS-ów i prywatnych domów seniorów, 56 zakładów opiekuńczo - leczniczych i 23 hospicja .

Orkiestra nadała blisko 9 tys. przesyłek ze środkami ochrony osobistej - to prawie tyle samo, ile podczas przygotowań do każdego z Finałów WOŚP.

WOŚP i koronawirus - nie tylko sprzęt

Zakup sprzętu medycznego to główna, ale nie jedyna forma działania WOŚP w związku z COVID-19. Fundacja zorganizowała również akcję " POMAGAMY" . Miała ona na celu łączenie ze sobą osób, które z uwagi na zagrożenie chorobą musiały pozostać w domach, potrzebując czasem wsparcia w codziennych czynnościach, z tymi, które tej pomocy mogły udzielić. W przedsięwzięcie zaangażowało się 2,3 tys. wolontariuszy z całego kraju i nie tylko, a pomoc uzyskało blisko 800 osób.

Fundacja WOŚP postanowiła wesprzeć także najmłodszych i ich rodziców. Przygotowała dla nich zestaw materiałów edukacyjnych , pozwalających efektywniej spędzić czas w domu. Ich celem była promocja m.in. pierwszej pomocy i zachowań prospołecznych.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem była Domowa Orkiestra – codzienny program Jurka Owsiaka, który miał dawać nadzieję w czasie pandemii, a stał się wstępem do letniego Festiwalu organizowanego przez WOŚP.

Działania Fundacji WOŚP

Obecnie Fundacja prowadzi działania związane z organizacją 26. Pol’and’Rock Festival ONLINE, czyli Najpiękniejszej Domówki Świata, która odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. Przygotowuje się także do zaplanowanych na październik i listopad konkursów ofert, w ramach których dokona zakupów sprzętu medycznego za środki zebrane podczas 28. Finału WOŚP w styczniu 2020 r.

Zobacz, jak WOŚP podsumowuje swoje działania w czasie pandemii:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Jurek Owsiak stworzył wodę perfumowaną. "Zapach jest przesycony przyjaźnią i tolerancją"

W tym roku Pol’and’Rock Festival w wersji online! "Stworzymy dla Was Najpiękniejszą Domówkę Świata"

Naukowcy ostrzegają, że koronawirus może przenosić się na większe odległości, niż przewidywano. Apel do WHO o zmianę zaleceń

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: WOŚP

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości