Lekarz przechowywał szczątki pacjentów. Przez 25 lat zgromadził ich tysiące. "Wszystko było trzymane w tajemnicy"

Pacjent u lekarza
Pattanaphong Khuankaew/GettyImages
Źródło: EyeEm
Światowej sławy chirurg Derek McMinn przechował części ciała tysięcy pacjentów przez ponad 25 lat. Lekarz naruszył tym samym przepisy prawa i zasady etyki lekarskiej. O sprawie poinformował opinię publiczną brytyjski dziennik "The Independent".

Lekarz zbierał kości pacjentów

Derek McMinn jest twórcą pionierskiego systemu alloplastyki powierzchniowej stawu biodrowego nazywanego w literaturze światowej metodą BHR. To on wskrzesił karierę tenisisty Andy'ego Murraya, a także leczył inne gwiazdy sportu, polityków i celebrytów.

Niestety ostatnio jego dokonania w medycynie przyćmiła wiadomość o wszczęciu śledztwa przeciwko niemu. Okazało się bowiem, że lekarz przetrzymywał kości co najmniej 5224 osób, w tym prawdopodobnie dzieci. Robił to mimo braku odpowiedniej zgody pacjentów lub ich rodzin oraz licencji na przechowywanie szczątków. Kości uzyskane w trakcie przeprowadzanych zbiegów, zabierał do domu lub gabinetu, a tymczasem, zgodnie z prawem, tkanki ludzkie powinny być traktowane przez personel szpitala jako odpady kliniczne, umieszczane w workach i pojemnikach, a następnie przekazywane do spalenia.

Dochodzenie wykazało, że chirurg zgromadził również tysiące kart pacjentów i zdjęć rentgenowskich.

Szpital prawdopodobnie wiedział

Policja przypuszcza, że personel medyczny pracujący w szpitalu w Edgbaston w Birmingham, w którym Derek McMinn przeprowadzał większość zabiegów mógł wiedzieć o czynach, jakich dopuszczał się chirurg. Mało tego, część z nich miała mu pomagać w tym procederze.

Wszystko było trzymane w tajemnicy i zatuszowane. Jest wielu pacjentów, którzy nie wiedzą, że McMinn miał ich części ciała

- powiedział jeden ze współpracowników lekarza, nie ujawniając swojego nazwiska, a następnie dodał:

McMinn to była kura znosząca złote jajko. Generował ogromne zyski dla szpitala. Był tam od dawna; to był właściwie jego szpital. To szokujące, że mogło dochodzić do tego przez tak długi czas

Na czas śledztwa lekarz został zawieszony w czynnościach.

Jest poważnie chory od dziecka. ZUS odebrał mu rentę, bez badania. Zobacz materiał:

>>> Zobacz także:

Obowiązkowe maseczki w Tatrach. Czy szlaki zostaną zamknięte?

Cztery osoby zmarły po zjedzeniu grzybów. Kupiły je na osiedlowym targowisku

Nie żyje 10-miesięczna dziewczynka znaleziona we włocławskim hotelu. Policja ustala przyczyny zgonu dziecka

Autor: Iza Dorf

Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości