Materiał promocyjny

Wakacje w Ciechanowie: miasto zieleni, historii i nowoczesności. "Coś pięknego"

Wakacje w Ciechanowie: miasto zieleni, historii i nowoczesności. "Coś pięknego"
Wakacyjny weekend z Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
W samym sercu Mazowsza, z widokiem na majestatyczny Zamek Książąt Mazowieckich, Ciechanów zaprasza na wakacyjny wypoczynek pełen atrakcji. Od historycznych zabytków po nowoczesny Park Nauki Torus — każdy znajdzie tu coś dla siebie. To miejsce, gdzie nowe parki powstają od podstaw, oferując mieszkańcom i turystom urokliwe tereny do relaksu i rekreacji.

Wakacyjny weekend w Ciechanowie

Wakacje rozpoczęły się na dobre, a Żaneta Rosińska zabrała nas prosto do Ciechanowa. - To tylko 100 km od Warszawy na północ, w przepięknej dolinie rzeki Ładyni. Dzisiaj będziemy spacerować, zwiedzać i pokazywać miasto trochę z innej strony — powiedziała Żaneta Rosińska, zaznaczając, że na szczególną uwagę zasługuje pasieka, która mieści się na samym ratuszu. - Po pierwszym miodobraniu mieszkańcy zebrali 60 kg miodu — zdradziła.

Ciechanów obfituje w wiele atrakcji. Na prowadzenie zdecydowanie wysuwa się Zamek Książąt Mazowieckich, który powstał na przełomie XIV/XV wieku. - Pełnił wtedy funkcje obronne, a do tego był rezydencją dla naszych polskich królów (...). Dodatkowo zamek owiany jest wieloma legendami. Uważa się, że w zamku ukryty jest skarb, jednak żeby go odnaleźć, to trzeba spotkać czarnego psa, który tego skarbu kryje — zdradziła Żaneta.

- Ciekawostką Ciechanowa jest również to, że powstają tutaj parki, w których świeżo upieczeni ojcowie sadzą, wraz z narodzinami swojego dziecka, drzewo — dodała nasza reporterka.

Ciechanów - od tradycji po nowoczesność

W mieście tym nie brakuje również atrakcji dla tych, którzy preferują bardziej nowoczesne rozwiązania. - Można wybrać się do wyjątkowego Parku Nauki Torus. To atrakcja w przemysłowej części miasta. A dzisiaj zapraszamy mieszkańców i osoby, które nas odwiedzą na piknik ekologiczny, na którym można się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego, jak żyć w bardziej zróżnicowany sposób — powiedziała Marzena Lentowszczyk, kierownik parku.

Rozmawiając o Parku Nauki Torus, nie sposób nie wspomnieć o wieży ciśnień. - Ona powstała w latach 70. jako zbiornik wyrównawczy. Teraz jest tylko zabytkiem techniki, ale także symbolem naszego parku. Wieża jest emanacją matematyki. Składa się z dwóch matematycznych brył, torusa, czyli niektórzy powiedzieliby takiej "oponki", która jest usadowiona na hiperboloidzie jednopowłokowej, czyli na takiej podstawie. Te dwa matematyczne kształty są inspiracją do edukacji m.in. matematyki oraz fizyki — wyjaśniła Marzena.

Co ważne, ten wyjątkowy park to Cud Polski, który został wybrany w 2023 roku. - Konkurował z niezwykłymi miejscami na mapie Mazowsza. To przede wszystkim podkreślenie naszej działalności edukacyjnej oraz tej wyjątkowości wierzy ciśnień — dodała.

Już dzisiaj (22.06.2024 r.) rozpoczynają się Dni Ciechanowa. Z tej okazji na błoniach zamkowych w Ciechanowie wystąpią: Viki Gabor, Lanberry, Poparzeni Kawą Trzy, Feel oraz Oskar Cyms, który zapewnił nas, że na brak emocji nie będzie można narzekać. - Będzie ogień, to na pewno — powiedział. - W Ciechanowie jestem pierwszy raz, więc jest to nasz debiut. Bardzo się cieszę, że możemy tutaj być — dodał Oskar.

Artysta podkreślił, że w Ciechanowie zachwyciła go wszechobecna kultura. - Coś pięknego - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości