Gorące tematy

Uczniowie ocenili pracę nauczycieli. Czy wróci nauka zdalna?

Gorące tematy

Autor:
Martyna
Trębacz
Nauka zdalna w szkołach

W czasie pandemii, uczniowie i nauczyciele byli zmuszeni odbywać zajęcia w trybie zdalnym. Choć w praktyce okazało się to trudnym zadaniem, to większość badanych pozytywnie oceniła naukę online. Co ciekawe, jak wynika z opublikowanego przez NASK raportu Nastolatki 3.0, uczniowie nie chcą powrotu nauki zdalnej.

Czy uczniowie chcą powrotu do nauki zdalnej?

Nauka zdalna była trudnym egzaminem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, nauka stacjonarna nie była możliwa i wszyscy musieli dostosować się do nowych warunków. Co ciekawe, jak wynika z raportu Nastolatki 3.0. opublikowanego przez NASK ponad połowa uczniów, bo aż 61 proc. pozytywnie oceniła naukę zdalną. Jednocześnie, młodzież nie chciałaby powrotu do zajęć w trybie online. Wśród ankietowanych, 45,3 proc. uczniów odpowiedziało, że nie chcą powrotu do nauki zdalnej. Niecałe 40 proc. wyraziło taką zgodę, a prawie 16 proc. nie potrafiło wskazać jednoocznej odpowiedzi. 

Jak uczniowie oceniają naukę zdalną?

Co ciekawe, ankietowani nie tylko odpowiedzieli na pytanie, czy chcą powrotu do nauki zdalnej, ale także wskazali, co było dla nich najbardziej problematyczne. Okazuje się, że według większości ankietowanych (57,8 proc.) największym utrudnieniem podczas zajęć prowadzących w trybie online było poczucie zniechęcenia do nauki po całym dniu lekcji. Aż 49,4 proc. osób odpowiedziało, że problemem była zbyt mała ilość czasu na realizację sprawdzianów. Zdaniem 44 proc. badanych, podczas lekcji online trudniej było przyswoić materiał, ponieważ uczniowie byli przeciążeni zbyt dużą ilością materiałów. To jednak nie wszystko. Zdaniem 31,7 proc. uczniów problemem było także zbyt małe przygotowanie nauczycieli do lekcji online. Oznacza to, że niektórzy prowadzący zajęcia nie potrafili dostatecznie dobrze obsługiwać urządzeń elektronicznych, jak komputer, tablet czy kamera.

Zdaniem ponad połowy ankietowanych nauka zdalna powodowała dyskomfort w związku ze zbyt długim czasem spędzonym przed ekranem komputera. Aż 75 proc. uczniów odpowiedziało, że podczas pandemii najbardziej doskwierał im brak kontaktu z rówieśnikami.

Od początku roku szkolnego 2021/22 uczniowie wrócili do szkół. Na razie rząd nie podjął decyzji o powrocie do nauki zdalnej, ale nie można wykluczyć takiego rozwiązania, jeśli wskaźnik zakażeń znacząco wzrośnie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: IV fala koronawirusa depcze nam po piętach

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach Źródło: Dzień Dobry TVN
  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Martyna Trębacz

Pozostałe wiadomości