Wypadek Archiego Battersbee
Archie Battersbee miał 12 lat i mieszkał w Wielkiej Brytanii. 7 kwietnia jego rodzice znaleźli go nieprzytomnego ze sznurem na szyi. Okazało się, że chłopiec doznał uszkodzenia mózgu. Prawdopodobnie nastolatek brał udział w wyjątkowo niebezpiecznym wyzwaniu w Internecie.
Żałoba
Archie trafił do szpitala, ale lekarzom nie udało się go uratować. Mózg przestał funkcjonować, a sąd, pomimo sprzeciwu rodziców, zdecydował o odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie. Wniosek o odroczenie tej czynności odrzucił także Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, do którego zwrócili się opiekunowie dziecka.
Pogrzeb Archiego Battersbee'ego
Pogrzeb Archiego Battersbee’ego odbył się 13 września o godzinie 12:00 w kościele St Mary w Prittlewell w Southend. Na ostatnim pożegnaniu chłopca obecni byli oczywiście rodzice i najbliżsi, ale także tysiące osób, które wspierały rodzinę w walce o nieodłączanie go od aparatury podtrzymującej życie.
Przyjaciel chłopca przyniósł rękawice bokserskie, bo boks to był ulubiony sport Archiego. Głos postanowiła zabrać także mama nastolatka, która apelowała do rodziców o rozwagę i zwrócenie szczególnej uwagi na to, co robią ich dzieci. Według niej wyzwanie, przez które zginął jej syn, zabiło już 82 dzieci. "Proszę, proszę was rodzice: porozmawiajcie ze swoimi dziećmi. Wiem, że jest wiele podobnych wyzwań w sieci" - mówiła.
W mediach społecznościowych często pojawiają się wyzwania, w których nastolatkowie chętnie biorą udział. Uwaga, nie wszystkie z nich są bezpieczne, niektóre zagrażają nawet życiu. - Mamy takie poczucie, że skoro dziecko siedzi w tym samym pokoju z telefonem w ręku, to my kontrolujemy, co ono robi. Zwracam uwagę na to słowo "kontrola", bo ono brzmi niebezpiecznie. Natomiast to nie chodzi o to, żeby śledzić nasze dziecko i ograniczać jego wolność, ale sięgać po wiedzę, czym nasze dziecko się interesuje - tłumaczyła psycholog dziecięca w Dzień Dobry TVN.
Potrzebujesz porady? Skorzystaj z Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: 800 100 100.
Czytaj więcej na TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jax o walce ze zniekształconym obrazem własnego ciała. "Zmagałam się z dysmorfią"
- Granica bycia dobrą matką. "Jak mogłaś zostawić dzieci i pojechać odpocząć?"
- Ma mukowiscydozę. O jej ślubie w szpitalu usłyszała cała Polska. Dziś normalnie funkcjonuje dzięki technologii
Autor: Daria Pacańska
Źródło: TVN24, parenting.pl
Źródło zdjęcia głównego: Norbert Neetz/Getty Images