Parenting

Granica bycia dobrą matką. "Jak mogłaś zostawić dzieci i pojechać odpocząć?"

Parenting

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Granica bycia dobrą matką
Granica bycia dobrą matką Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Marzena Brodowska-Skupin, Magdalena Kuszewska i Izabela Kopeć to kobiety, które w macierzyństwie nie zapominają o sobie. Bo wiedzą, że jeśli one będą szczęśliwe, to ich dzieci także. Z jakimi opiniami się mierzą, kiedy udają się w samotne podróże? Jak udaje im się pogodzić obowiązki? Na te pytania odpowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Jak złapać dystans do macierzyństwa?

Izabela Kopeć jest śpiewaczką operową i mamą 27-letniego Oskara, który wychowywał się między garderobą a widownią.

- Wyjeżdżał ze mną na koncerty. W zasadzie na tych koncertach był samotny, bo był między publicznością a garderobą. [...] Kiedy nie wyjeżdżał ze mną, to zostawał u dziadków - u jednych czy drugich. To było nieocenione, bo miłość dziadków jest zupełnie innego rodzaju niż miłość rodzicielska. On dojrzewał w atmosferze muzycznej i dynamicznej, przez co dostosowywał się do życia, do tego świata, który go otaczał - tłumaczyła artystka w Dzień Dobry TVN.

Jak podkreśliła, nieraz wyjeżdżała sama na weekend, by po prostu odpocząć. - Nasz zawód tego wymaga, bycia sam na sam ze sobą, refleksji czy zdystansowania - przyznała. - Uważam, że mamy powinny pozwolić sobie na to, żeby odpocząć, zrelaksować się, zdystansować, bo wtedy są szczęśliwe, a dzieci są empatyczne, mądre i wyczuwają, kiedy mama jest szczęśliwa. Oskar doskonale to czuł - dodała.

Urlop bez dzieci

Z kolei Marzena Brodowska-Skupin, doradca ds. nieruchomości i mama czwórki dzieci, kiedy wyjeżdżała sama, nieraz musiała mierzyć się z nieprzychylnymi opiniami. - Spotykałam się z różnymi negatywnymi reakcjami. I to o dziwo - głównie od kobiet: "A co to się stało?", "Jak mogłaś?". Tak naprawdę wyrzuty sumienia próbowano we mnie wzbudzić: "Jak to mama czwórki dzieci może je nagle zostawić i pojechać sobie odpocząć od tego całego zgiełku?" - przytaczała.

Gościni Dzień Dobry TVN w 2017 roku została wdową i sama przez kilka lat wychowywała dzieci. Dwa lata temu ponownie wyszła za mąż, a ukochany wspiera ją i sam proponuje, by odetchnęła.

Magdalena Kuszewska - jako dziennikarka i mama 9-letniej Mai - stara się łączyć role.

- U mnie jest podwójne wyzwanie, bo jestem dziennikarką, która podróżuje, bo robi reportaże - często po świecie i często w Polsce, to jeszcze czasami lubię pojechać gdzieś sama. Po 20 latach zrealizowałam swoje wielkie marzenie. Zaczęłam surfować w Portugalii, a jednocześnie potrafiłam pojechać do Zabrza, by robić reportaż o przeszczepach serca. [...] Z jednej strony mam piękne wyzwanie zawodowe, misję, by przedstawić czytelnikom problem transplantologii, a z drugiej przedstawienie w przedszkolu córki. I teraz pytanie - co robić? - opowiadała rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Dziennikarka zawsze stara się dopasować tak terminy, by nikt nie został poszkodowany. Jak przyznała, kluczowa jest organizacja i pomoc bliskich.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości