Zdrowie

Ma mukowiscydozę. O jej ślubie w szpitalu usłyszała cała Polska. Dziś normalnie funkcjonuje dzięki technologii

Zdrowie

Reporter:
B. Dajnowski, M. Fall
Technologia pomagająca w walce z mukowiscydozą
Technologia pomagająca w walce z mukowiscydoząDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Anna Kowalska jest chora na mukowiscydozę. Jakiś czas temu usłyszała o niej cała Polska. Wszystko to za sprawą ślubu, który wzięła w szpitalu, zaraz po urodzeniu dziecka. Obecnie Anna przebywa w domu i może normalnie funkcjonować dzięki wsparciu technologii.

Anna Kowalska - chora na mukowiscydozę

Anna Kowalska jest chora na mukowiscydozę. W pewnym momencie jej stan na tyle się pogorszył, że lekarze dawali jej małe szanse na przeżycie. Stąd decyzja, że wraz ze swoim partnerem wezmą ślub w szpitalu. - Ja to takie przebłyski miałam. Sukienkę ślubną dostałam od pani doktor, welon też dostałam od pani doktor. Także ja już wszystko miałam zaplanowane, aby tylko się ubrać. Pamiętam tylko, że zakładałam sukienkę ślubną i powiedziałam "tak" - wspomina Anna Kowalska.

Na szczęście stan zdrowia Anny się polepszył i już jest w domu. Może normalnie funkcjonować dzięki technologii. - To są takie drgania i on (aparat - przyp. red.) pobudza wydzielinę, śluz w moich płucach i dzięki temu to się odrywa - tłumaczyła kobieta.

Amelia ma 13 lat i choruje na mukowiscydozę

13-letnia Amelia również korzysta z podobnej technologii, która daje jej możliwość swobodniejszego oddychania i normalnego funkcjonowania. - Drenaż na tym urządzeniu wykonuję trzy razy dziennie i ustawiam dziesięć serii na dziesięć oddechów. Trwa to od 20 do 30 minut - powiedziała dziewczynka, a jej mama dodała: "Leczenie w mukowiscydozie jest kosztowne, więc wystąpiłam z wnioskiem żeby dostać dofinansowanie w jednym, drugim, w trzecim miejscu. Udało nam się, walczyliśmy o ten sprzęt rok, albo może nawet dłużej. W momencie kiedy do nas przyszedł i Amelka zaczęła robić drenaże za pomocą tego sprzętu jej wyniki się poprawiły.

W Polsce na mukowiscydozę choruje około 2 000 osób. Rocznie diagnozowanych jest u około 80 dzieci. - Terapia Simoex zdecydowanie poprawiła przede wszystkim efektywność drenażu i dzięki lepszemu oczyszczeniu jakość życia pacjentów jest lepsza. Polega na krótkotrwałych impulsach podciśnienia w trakcie wydechu, które możemy porównać chociażby do takiej przerywanej pracy odkurzacza. Mówimy o przełomie w leczeniu - powiedziała prof. Dorota Sands z CLM Dziekanów Leśny i Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: B. Dajnowski, M. Fall

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości