Gorące tematy

Katarzyna Bosacka o napojach Ekipy Friza: "To nie jest fajne, bo dzieci są grube"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta

Jeszcze do niedawna był szał na punkcie lodów Ekipy. Teraz znani youtuberzy wypuścili na rynek nowy produkt - napój gazowany o smaku truskawkowym i cytrynowym. Skład, jak zauważa Katarzyna Bosacka, pozostawia wiele do życzenia. Na 100 ml jest aż 10 g cukru. Czy dzieci powinny to pić?

Napoje na bazie wody i cukru

Popularni youtuberzy i influencerzy z Ekipy, na której czele stoi Karol Wiśniewski znany jako Friz, bez wątpienia mają smykałkę do zarabiania pieniędzy. Kilka miesięcy temu do sklepów trafiły ich wodne lody, które szybko stały się hitem wśród nastolatków. Teraz, idąc za ciosem, wyprodukowali gazowane napoje w puszkach.

W składzie oranżady o smaku truskawkowym są: woda, cukier, dwutlenek węgla, regulator kwasowości, kwas cytrynowy, aromat i koncentrat czarnej marchwi. 100 ml ma 41 kcal oraz 10 g cukru, czyli dwie łyżeczki. Z kolei w napoju cytrynowym znajdują się: woda, cukier, dwutlenek węgla, sok cytrynowy odtworzony z koncentratu (3,6 proc.), regulator kwasowości, kwas cytrynowy, aromat i barwnik: karoten. Podobnie jak w pierwszej wersji jest tyle samo kilokalorii i cukru.

Katarzyna Bosacka, znana ekspertka w dziedzinie zdrowego odżywiania, w rozmowie Justyną Piąstą z serwisu dziendobry.tvn.pl oceniła skład kolorowych napojów.

- Zasadniczym minusem jest to, że napój ma 10 g cukru w 100 ml, czyli w litrze to aż 20 łyżeczek czystego cukru. To bardzo dużo. Druga sprawa - w smaku truskawkowym brakuje mi truskawek. Jest tylko aromat, który je udaje. Moim zdaniem to nadużycie, ponieważ pijąc napój truskawkowy oczekujemy, że choć trochę ich tam będzie, przynajmniej w postaci syropu, soku. To jest po prostu woda z cukrem i sztucznym aromatem. Właściwości odżywczych tam nie ma, nie ma specjalnej wody mineralnej, nie ma witamin - powiedziała Katarzyna Bosacka.

Według niej plusem jest to, że w składzie oranżad nie ma benzoesanu sodu. - Ten konserwant w połączeniu z cukrem powoduje nadpobudliwość u dzieci, problemy z koncentracją i skupieniem - podkreśliła.

Influencerzy powinni brać odpowiedzialność za dzieci

Zdaniem Katarzyny Bosackiej znane osoby, które mają ogromny wpływ na swoich młodych, nastoletnich fanów, powinny mieć na uwadze przede wszystkim ich zdrowie.

- Taka ekipa, jak Ekipa Friza, mogłaby wziąć odpowiedzialność za swoich odbiorców, ponieważ ma na nich ogromny wpływ. Polecanie czegokolwiek niezdrowego w sytuacji, kiedy mamy jedne z najgrubszych dzieciaków w Europie, jest nie do przyjęcia. Powtarzam to od lat, że niezależnie od tego, czy jest to sportowiec, czy znany piłkarz, czy celebryta, to każdy, kto poleca niezdrowy produkt adresowany do dzieci, powinien być za to rozliczony. Bardzo nie podoba mi się to, że coś, co ma tyle cukru, jednocześnie jest reklamowane jako fajna rzecz dla dzieciaków. To nie jest fajne, bo dzieci są grube, stają się coraz grubsze, a cukier to cukrzyca, otyłość, miażdżyca, nadciśnienie i mnóstwo innych chorób - wyliczała prowadząca program "MądrzeJEMY".

W opinii Katarzyny Bosackiej reklamowanie produktów polecanych dzieciom, takich jak: cukierki, mleczne kanapki, masło czekoladowe na śniadanie, jogurty z kolorowymi drażetkami czy też napoje z cukrem, powinno być ustawowo zakazane.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Gdzie ukrywa się cukier?

 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier? Źródło: Dzień Dobry TVN
  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Molecki/East News

Pozostałe wiadomości