Kontrowersje wokół mundialu w Katarze. Podczas budowy stadionów zginęło tysiące osób

Mundial 2022. Kontrowersje wokół Mistrzostw Świata w Katarze
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kontrowersje wokół Mistrzostw Świata w Katarze
Kontrowersje wokół Mistrzostw Świata w Katarze
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 rozpoczynają się 20 listopada. Radość ze śledzenia poczynań drużyn przyćmiewają budzące sprzeciw okoliczności organizowania tego sportowego wydarzenia. Podczas budowy stadionów miało zginąć od 7 do 15 tysięcy robotników. O łamaniu praw człowieka w państwie, które z niezrozumiałych dla wielu kibiców przyczyn zostało gospodarzem mundialu, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Marcinem Margielewskim, autorem książek o tematyce arabskiej oraz Szymonem Jadczakiem, dziennikarzem.

Mistrzostwa Świata w Katarze zabrudzone krwią robotników

Marcin Margielewski to dziennikarz specjalizujący się w tematyce kultury arabskiej, który napisał książkę pt. "Dubaj krwią zbudowany". Autor publikacji zwrócił w niej uwagę na praktykowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nieludzkie traktowanie, które przyczyniło się do śmierci robotników pracujących przy budowaniu tamtejszej imponującej infrastruktury.

Okazuje się, że podobny problem można zaobserwować w organizującym tegoroczny mundial Katarze. Do wznoszenia stadionów wynajęto ubogich mieszkańców Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Sri Lanki czy Nepalu. Większość z nich poniosła śmierć.

- Oni [władze Kataru - przyp. red.] mówią oficjalnie o 37 osobach, które zginęły, (...) a ambasady krajów, które wysyłają ludzi do Kataru, nie mogą się doliczyć 7 tysięcy. Są też takie dane, które mówią o 15 tysiącach, co też jest prawdopodobne, bo te 7 tysięcy było do pandemii. To jest sytuacja, w której oni najzwyczajniej w świecie nie klasyfikują śmierci z powodu zawału serca jako śmierci z powodu przegrzania na budowie. Uważają, że to jest śmierć z przyczyn naturalnych - wyjaśnia Marcin Margielewski.

Mundial 2022. Dlaczego Katar został organizatorem?

To pytanie zadaje sobie wielu kibiców, którzy mają świadomość, że planowanie ogromnej imprezy międzynarodowej w tak małym kraju było niedorzecznym i pozbawionym sensu pomysłem. Jak donosi BBC, to bardzo prawdopodobne, że o organizacji wydarzenia przesądziła korupcja.

- W 2010 roku przyznano Katarowi Mistrzostwa Świata razem z Rosją. Z 23 osób w FIFA, które brały udział w tych wyborach, 17 ma już albo zarzuty korupcyjne, albo zostało wykluczonych, albo wokół nich się toczą jakieś śledztwa, więc nie ma wątpliwości, że to wszystko oparte jest na jednej, wielkiej korupcji. Ale to był cały system. Bo część działaczy była przekupywana, część zastraszana. Były też wynajęte całe agencje PR-owskie i detektywi, którzy poszukiwali haków na kontrkandydatów Kataru, więc to było przemyślane ze wszystkich stron - tłumaczy w Dzień Dobry TVN dziennikarz Szymon Jadczak.

Czy Katar, w którym można trafić do więzienia między innymi za homoseksualizm, przyjmie z otwartymi ramionami kibiców z różnych stron świata o odmiennych poglądach, wyznaniach czy orientacjach seksualnych? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości