Gorące tematy

Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwieranie zewnętrznych granic Unii. Kiedy wyjedziemy poza strefę Schengen?

Gorące tematy

Getty Images/WALTER ZERLA

Czy wakacje 2020 będziemy mogli spędzić poza Unią Europejską? Bruksela rekomenduje państwom strefy Schengen częściowe i stopniowe otwieranie granic zewnętrznych Wspólnoty po 30 czerwca. Wydane właśnie wytyczne wskazują też, że 15 czerwca powinny być zniesione kontrole wewnątrz Unii.

Otwarcie granic Unii Europejskiej

Rekomendacje Komisji Europejskiej nie są wiążące dla stolic, ale mają ułatwić im podejmowanie decyzji w skoordynowany sposób. W przypadku granic zewnętrznych zamykanie odbywało się w harmonijny sposób po ustaleniach w gronie państw członkowskich.

Obecnie obowiązująca decyzja przewiduje, że do 15 czerwca granice zewnętrze UE są zamknięte dla podróży, które nie są niezbędne. Komisja proponuje, by przedłużyć ten termin, jednak nie o miesiąc, jak to miało miejsce wcześniej, ale do 30 czerwca.

Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwieranie zewnętrznych granic

Biorąc pod uwagę, że sytuacja epidemiologiczna w niektórych krajach poza UE jest zła, Komisja nie proponuje ogólnego zniesienia ograniczeń podróży na tym etapie. Rekomenduje za to, by restrykcje były zniesione dla wspólnie wybranych przez państwa członkowskie krajów, w oparciu o zestaw zasad i obiektywnych kryteriów.

Chodzi m.in. o sytuację zdrowotną, możliwość zastosowania środków ograniczających podczas podróży oraz wzajemność w uchylaniu zakazu podróżowania dla Europejczyków przez państwa trzecie.

Zobacz też:

Kiedy otwarcie granic i wznowienie lotów międzynarodowych? Premier podał daty

Wakacje all inclusive podczas pandemii. Czy można uzyskać zwrot zaliczki za wykupione wczasy?

Odpicuj przyczepę na wakacje. Jak przygotować ją przed sezonem letnim?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości