Czy mądrość przychodzi z wiekiem? Eksperci mają coraz większe wątpliwości

Czy mądrość przychodzi z wiekiem? Eksperci mają coraz większe wątpliwości
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rady seniorów na dobre życie
Rady seniorów na dobre życie
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Mądrość jest nieodzownym elementem dorastania. Powszechnie uważa się, że rośnie wraz z wiekiem. Jednak, czy na pewno? Najnowsze badania dowodzą, że nie zawsze idzie w parze ze starością.

Trzy modele mądrości

Austriacka profesor psychologii Judith Glück w najnowszej analizie opublikowanej na łamach czasopisma "Current Opinion in Psychology" stwierdziła, że mądrość, nie zawsze rośnie proporcjonalnie do wieku. Wszystko dlatego, że jest na tyle wieloaspektowa, że składa się nie tylko aspektów poznania, ale także osobowości i rozwoju.

Według psycholożki modele zorientowane na poznanie postrzegają mądrość w zakresie świadomości swojej niepewności i uwzględnienia różnych perspektyw. Potwierdza to teoria równowagi Sternberga, która kładzie nacisk na równoważenie rozbieżnych interesów dla wspólnego dobra.

Natomiast modele skoncentrowane na osobowości podkreślają, że osoby mądre charakteryzują następujące cechy: ciekawość, kwestionowanie własnych przekonań, współczucie i autotranscendencja.

Z kolei modele rozwojowe sugerują, że mądrość rozwija się z doświadczeń życiowych, na które wpływa indywidualna otwartość, inteligencja, kreatywność, mentoring oraz określone konteksty empiryczne.

Czy ludzie starsi są mądrzejsi?

Pomimo powszechnego przekonania, że mądrość rozwija się wraz z upływem lat, badania generują mieszane wyniki. Miary skoncentrowane na poznaniu, takie jak berliński paradygmat mądrości, wykazują dodatnią korelację między mądrością, a młodym wiekiem. U osób starszych zauważono stagnację lub nawet spadek wieloaspektowego myślenia.

Według psycholożki mądrość jest cennym zasobem, który pomaga w radzeniu sobie z wyzwaniami życiowymi na wszystkich etapach życia, ale szczególnie w starszym wieku. Glück twierdzi, że związek między mądrością, a wiekiem jest bardzo złożony. Jednak indywidualny stopień mądrości różni się w zależności od doświadczeń, kontekstu oraz zasobów osobistych i interpersonalnych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości