W przyszłym roku za prąd wszyscy zapłacimy więcej. Co można zrobić, aby obniżyć rachunki?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Na czym polega zamrożenie cen prądu?
Na czym polega zamrożenie cen prądu?
"Uwaga! TVN": W dobie szalejącej inflacji sami produkują jedzenie
"Uwaga! TVN": W dobie szalejącej inflacji sami produkują jedzenie
Cenowy zawrót głowy
Cenowy zawrót głowy
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
Ile to jest 2000 kWh?
Ile to jest 2000 kWh?
Ceny prądu już podskoczyły, a w przyszłym roku mają być jeszcze wyższe. Na szczęście podwyżki nie będą aż duże, jak większość z nas się spodziewała. Do tego są sposoby, aby obniżyć rachunki. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dziennikarzem Marcinem Sawickim.

Ile zapłacimy za prąd?

Mimo że mechanizmy wprowadzone przez rząd miały ochronić nas przed wysokimi cenami prądu, to w 2023 roku i tak zapłacimy za energię więcej.

- Rzeczywiście cena prądu wzrośnie, mówimy o cenie dla gospodarstw domowych [...]. Natomiast to nie jest bomba atomowa. Będzie to zauważalne w naszych budżetach, ale jak ktoś myślał, że zapłacimy drugie tyle, to aż tak źle nie będzie - powiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Z obliczeń przygotowanych przez naszego reportera wynika, że osoba, która mieszka sama i rozsądnie korzysta z energii, w skali roku jej rachunki mogą wzrosnąć o ok. 100 - 200 złotych. Podobnie będzie w przypadku gospodarstw dwuosobowych, które też umieją zaoszczędzić. - Gdzie mieszka 4, 5, 6 osób, wszyscy lubią sobie coś włączyć, nikt nie gasi światła, w takim gospodarstwie domowym roczny koszt prądu to będzie więcej może nawet o 2 tysiące złotych rocznie - zaznaczył dziennikarz.

Jak skorzystać z pomocy państwa i płacić nisze rachunki?

Do 31 października można było składać wnioski o dopłatę osłonową w związku z wysokimi kosztami energii. Warto dodać, że nie jest to jedyny sposób, aby płacić niższe rachunki. Rząd oferuje nam również tzw. dodatek elektryczny. Osoby, które dogrzewają swój dom czy mieszkanie z prądu i zgłosiły urządzenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, mogą otrzymać wsparcie w wysokości 1 000 złotych.

- Jeżeli są jakieś specjalne warunki spełnione, np. w gospodarstwie jest osoba niepełnosprawna albo mówimy o rolniku, o osobach utrzymujących się z rolnictwa, [...] takie osoby mogą dostać 1 500 złotych - tłumaczył Marcin Sawicki.

Inną formą pomocy jest tzw. premia dla oszczędnych. - Jeżeli w ciągu roku będziemy mieli zużycie prądu mniejsze o 10 proc. niż rok wcześniej, to dostaniemy upust 10 proc. - powiedział gość Dzień Dobry TVN. Jak to działa w praktyce? Z jakiej jeszcze pomocy możemy skorzystać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana