Alkolody - czemu są zagrożeniem?
Alkotubki, czyli alkohol sprzedawany w formie przypominającej musy owocowe, wzbudziły oburzenie społeczeństwa oraz polityków. Dzięki stanowczym i szybkim działaniom produkt został wycofany ze sprzedaży. Teraz, już po usunięciu z rynku tubek, okazuje się, że bez problemu można kupić alkoholowe lody, również w formie przypominającej wodne lody dla dzieci.
Choć na opakowaniu zaznaczono, że ten produkt zawiera alkohol, pomyłka nie jest tu niemożliwa. W Dzień Dobry TVN Jagoda Władoń, specjalistka psychoterapii uzależnień oraz Marta Markiewicz, organizatorka trzeźwych imprez, asystentka zdrowia, opowiedziały widzom, jaki wpływ na dzieci i młodzież mogą mieć takie produkty.
Dlaczego powstają takie produkty?
Jak tłumaczyła Jagoda Władoń, specjalistka psychoterapii uzależnień, lobby alkoholowe szuka sposobów na pozyskanie nowej grupy odbiorców, również wśród coraz młodszych osób. Jednak to wszechobecna dostępność alkoholu jest największym problemem.
- W Polsce mamy aż 124 tysiące punktów sprzedaży alkoholu, jeden punkt przypada na 300 Polaków. W Warszawie jest 7 tysięcy punktów sprzedaży, więcej niż w całej Szwecji, w której jest ponad 4 - dodała gościni.
Marta Markiewicz, organizatorka trzeźwych imprez podkreśliła, że najgorszy jest fakt "dorabiania ideologii" do spożywania alkoholu, opakowywania go w "cukierkowy papierek". - Jak będziemy przekraczać tę granicę, to trochę nie wiadomo, czy ten alkohol jest dla dorosłych, czy dla dzieci, dla kogo on jest? - tłumaczyła rozmówczyni w Dzień Dobry TVN.
Jagoda Wołoń dodała, że zagrożeniem, choć mniej oczywistym, są także szampany bezalkoholowe dla dzieci, które mogą być pierwszym krokiem do uznania obecności alkoholu w ważnych momentach życia, na uroczystościach rodzinnych jako normy "społecznej".
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W sklepach pojawiły się alkolody. "Nie trudno je pomylić z normalnymi lodami"
- Jak to się stało, że alko-tubki trafiły na sklepowe półki? "To tzw. efekt zakotwiczenia"
- Burza wokół alkoholu w saszetkach. Jest oświadczenie producenta
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Edwin Tan