Vasia stracił łapę na froncie w Ukrainie. Psi weteran czeka na protezę. "Niezbędna była pomoc"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
S. Repeła, M. Malinowski
Vasia – niezwykły wojownik z Ukrainy
Vasia – niezwykły wojownik z UkrainyDzień Dobry TVN
wideo 2/34

Historia psa o imieniu Vasia poruszyła serca wielu osób. Przedstawiciel rasy cane corso towarzyszył swojemu właścicielowi na froncie z Ukrainie. Gdy stracił przednią łapę, podjęto decyzję o przetransportowaniu go do Polski. Zwierzę trafiło na stół operacyjny i dzięki interwencji specjalistów ma szansę na protezę kończyny.

Vasia - psi weteran wojny w Ukrainie

Cane corso to psy, które silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Nie dziwi zatem fakt, że po wybuchu wojny w Ukrainie Vasia wyruszył ze swoim właścicielem na front, by stać na posterunku i nosić ładunki.

- Oni byli jak jedna drużyna. Vasia chodził w miejsca niebezpieczne - tam, gdzie żołnierze nie mogli pójść. Był po prostu mniej widoczny niż człowiek - zauważyła właścicielka dzielnego czworonoga, Anastasia.

Niestety pewnego dnia zwierzę wpadło w pułapkę - zaplątało się w drut kolczasty w okopie rosyjskich żołnierzy. To doprowadziło do tragedii. By się wydostać, pies musiał odgryźć sobie łapę.

Leczenie i rehabilitacja psa, który stracił łapę na froncie w Ukrainie

Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli Vasia został przetransportowany do Polski, gdzie zaoferowano mu opiekę medyczną. Pies przeszedł operację i już niebawem otrzyma od techników ortopedów i protetyków weterynaryjnych specjalną protezę przedniej kończyny.

- Niezbędna była pomoc, ze względu na to, że przy tak dużej masie brak tej łapki doprowadziłby do przeciążenia wielu stawów - wyjaśnił specjalista chirurg i radiolog, dr n. wet. Maciej Kiełbowicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: S. Repeła, M. Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości