Ratuje zwierzęta z hodowli przemysłowych. "Dostawałam groźby, byłam śledzona"

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Szymon Brózda
Bogna Wiltowska

Była śledzona i dostawała groźby, bo walczy o życie bezbronnych zwierząt. Bogna Wiltowska jest dyrektorką ds. śledztw i interwencji w stowarzyszeniu Otwarte Klatki. Mimo niebezpieczeństwa, na które jest narażona, od 9 lat ratuje zwierzaki z ferm i hodowli. O swojej misji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Bogna Wiltowska - Otwarte Klatki

Bogna Wiltowska od najmłodszych lat interesowała się losem zwierząt, dlatego też naturalną koleją rzeczy było dla niej zajęcie się aktywizmem i dołączenie do Otwartych Klatek. Stowarzyszenie zostało założone 10 lat temu. Działacze tej ogólnopolskiej organizacji dokumentują warunki chowu przemysłowego oraz przeprowadzają śledztwa na fermach futrzarskich i drobiowych.

- Miałam sytuację, że dostawałam groźby, byłam śledzona, jechał za mną samochód, ktoś mi kiedyś drogę zajechał. Tego typu sytuacje się zdarzały - powiedziała Bogna.

Dowody na skandaliczne warunki zwierząt hodowlanych nie raz wstrząsnęły opinią publiczną. Bogna w Dzień Dobry TVN pokazała zdjęcia ze swojej pierwszej interwencji na fermie lisów.

- Na zdjęciu widzimy hodowcę. Był bardzo zdenerwowany. Interwencja dotyczyła lisa, który miał widoczne zmiany nowotworowe na pysku. Po tej interwencji obiecałam sobie, że nie przestanę się dalej starać. Będę dalej to robić aż do ostatniej pustej klatki - podkreśliła Wiltowska.

Jak można uchronić zwierzęta przed cierpieniem?

Bogna Wiltowska opowiedziała, na czym polega jej praca. - Dokumentujemy to, co się dzieje na fermach. Zbieramy dowody na znęcanie się nad zwierzętami. Jeżeli trzeba, to przeprowadzamy też interwencje. Bierzemy udział w postępowaniach sądowych, staramy się ścigać osoby za znęcanie się - wyjaśniła członkini stowarzyszenia.

Bognie trudno wymazać z pamięci to, co widzi na fermach. Tragiczne obrazy umęczonych zwierząt zostają z nią na długo.

- Wierzę, że jesteśmy w stanie zmienić bieg historii i że w końcu ludzie się ockną, że kiedyś, pewnego dnia, wszystkie klatki będą puste - wyznała Bogna.

Pomóż odesłać do historii hodowlę zwierząt w klatkach. Petycję do Ministra Rolnictwa można podpisać TUTAJ.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN