Zwierzęta

Pies Nador nagrodzony za odnalezienie 85-latka. Poznajcie niezwykłego czworonoga

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Nador – pies z nosem na medal

Nador to pies patrolowo-tropiący do działań bez kagańca. Niezwykły czworonóg został uhonorowany za znalezienie 39-letniej kobiety, a potem 85-letniego mężczyzny. O tym wyjątkowym zwierzęciu porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z jego przewodnikiem mł. asp. Sławomirem Bąbą i asp. Edytą Sułkowską.

Nador (Rasky) - pies patrolowo-tropiący

Nador jest czarnym owczarkiem niemieckim, który rozpoczął tresurę w 2019 roku w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

- Owczarki niemieckie są bardzo chętnie przyjmowane z uwagi na to, że są bardzo odpornymi psami. Są pracujące, lojalne, odważne. Mają silne popędy łowieckie. Natomiast te wszystkie cechy podlegają sprawdzeniu - tłumaczyła asp. Edyta Sułkowska, koordynator kynologii Wydziału Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu.

Nador jest psiakiem z nosem na medal i wstępując w policyjne szeregi otrzymał imię służbowe - Rasky.

- Ono obowiązuje go od początku pełnienia służby w policji aż do jej zakończenia, do przejścia na tzw. emeryturę - podkreśliła aspirant.

Nador (Rasky) - pies na medal

Nador dzielnie wykonuje swoje obowiązki. W grudniu ubiegłego roku odnalazł 39-letnią kobietę, a ostatnio wykazał się podczas poszukiwań 85-letniego mężczyzny.

- Z samego rana dostałem informację o zaginięciu starszego pana. Natychmiast pojechałem na miejsce. Musiałem wytypować ślady pana. Przeważnie to się robi z obuwia, odzieży osobistej. W tym przypadku było to z obuwia. Pies poprowadził przez teren miejski. To bardzo ciężkie warunki dla psa do tropienia, ponieważ jest bardzo dużo różnych zapachów rozpraszających. Nador poprowadził do bardzo ruchliwej ulicy, która znajdowała się ok. 1,5 km od miejsca zamieszkania, ale niestety tego pana w tym dniu nie udało się odnaleźć. Przekazałem materiał. Wydział kryminalny z Radomia zaczął z monitoringu analizować tę ścieżkę, którą przeszliśmy z Raskym - opowiadał mł. asp. Sławomir Bąba z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego KMP w Radomiu.

Następnego dnia funkcjonariusz otrzymał informację, że 85-letni mężczyzna był widziany po drugiej stronie ulicy, do której doprowadził Nador. Policjant wraz z psiakiem wrócili na miejsce i wszczęli poszukiwania, ale tym razem z odzieży osobistej. Po 15 minutach mężczyzna się odnalazł. Rasky i jego przewodnik zostali uhonorowani.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: J.Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości