Otyłość wśród zwierząt. "To staje się swego rodzaju normą". Jak odchudzić pupila?

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Jak odchudzić czworonoga?
Jak odchudzić czworonoga?Dzień Dobry TVN
wideo 2/34

Zwierzęta domowe, podobnie jak ludzie, niestety coraz częściej cierpią z powodu nadmiernych kilogramów. W Dzień Dobry TVN zoodietetyk Agnieszka Cholewiak-Góralczyk odpowiedziała na pytania, kiedy i jak zacząć odchudzać swojego pupila, aby ten cieszył się dobrym zdrowiem na długie lata.

Otyłość wśród zwierząt - przyczyny

Szacuje się, że około 40 proc. psów i kotów ma nadwagę lub otyłość. Przyczyną jest nadmierne spożycie kalorii, a odpowiedzialni są za to właściciele czworonogów. - To się staje swego rodzaju normą. (...) Niektórzy ludzie twierdzą: "mój pies jest za chudy, z nim jest coś nie tak". Wielokrotnie to słyszę na konsultacjach. Mówię: "nie, ten pies jest szczupły, więc wszystko z nim dobrze" - powiedziała Agnieszka Cholewiak-Góralczyk.

Jednak czasami otyłość może mieć podłoże chorobowe. Decyzja o odchudzaniu powinna być zawsze skonsultowana z weterynarzem.

- Psy mogą cierpieć z powodu niedoczynności tarczycy i wtedy to odchudzanie wcale nie jest takie łatwe, więc u psów i kotów zaczynamy od zbadania, czy tam nie leży jakaś przyczyna zdrowotna, a potem trzeba wyliczyć, ile to zwierzę powinno jeść. Może zwyczajnie my przekarmiamy - wyjaśnił gość Dzień Dobry TVN.

Odpowiednia dawka jedzenia dla psa i kota

Wyliczając odpowiednią liczbę kalorii, należy brać pod uwagę między innymi wielkość czworonoga. - Przykładowo 5-kilogramowy kotek powinien jeść średnio 250 kcal dziennie, żeby utrzymać te 5 kg, jeśli to jest jego prawidłowa masa ciała. To jest około 200-250 gram karmy mokrej. Także tego nie jest wcale tak dużo - wskazała ekspertka.

Dla utrzymywania właściwej wagi czworonoga ważny jest także dobór odpowiedniego menu. - Każde karmy mają swoją kaloryczność. Mokra to około 100 kcal w 100 gramach, sucha nawet 350-400 kcal w 100 gramach, czyli ogromnie dużo - dodała Agnieszka Cholewiak-Góralczyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski / East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości