Rekiny to drapieżniki i do tego uchodzą za wyjątkowo niebezpieczne zwierzęta. Jak wygląda opieka nad nimi? Co jedzą te zwierzęta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym materiale.
Jak wygląda opieka nad rekinami?
Rekiny, które mieszkają w oceanarium w ZOO we Wrocławiu, przechodzą trening medyczny. Pozwala on oswoić zwierzę z bezpośrednim kontaktem z opiekunem. Poprzez zadania, które wykonują zwierzęta, sprawdza się ich stan zdrowia. - Pierwsze etapy takiego treningu to jest nauczenie zwierzęcia przypływania w określone miejsce w porze karmienia - powiedział Konrad Tomaniak, opiekun zwierząt, akwarysta ZOO Wrocław.
Następnie zwierzę oswajane jest z tzw. targetem. - Czyli w naszym konkretnie przypadku jest to rurka PCW zakończona gruszką z twardego tworzywa, [...], dzięki temu mamy kontrolę nad tym, gdzie to zwierzę w zbiorniku może się znajdować. Oczywiście łatwiej jest pracować ze zwierzęciem, które jest młode, wtedy uczy się szybciej - dodał. Kolejnym etapem jest oswajanie zwierząt z dotykiem. - Czyli taki rekin przypływa. Jesteśmy w stanie [...] go chwilę przytrzymać, obejrzeć, podnieść mu płetwy. To też jest kolejne przygotowanie do ewentualnej interwencji weterynaryjnej, gdyby trzeba było podać zwierzęciu jakiś lek albo je nawet wyciągnąć ze zbiornika na kwarantannę, w jakimś poważniejszym przypadku - dodał.
Co jedzą rekiny?
Rekiny są drapieżnikami i w naturze aktywnie polują. - U nas ich dieta składa się ryb takich jak pstrągi, makrele, śledzie. Podajemy również dla urozmaicenia np. kalmary - powiedział Konrad Tomaniak. Warto dodać, że w zbiorniku mieszkają nie tylko rekiny. Opiekunowie karmią tutaj również płaszczki oraz żółwia morskiego.
Co jedzą te zwierzęta? Dowiecie się z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- We wrocławskim zoo urodził się myszojeleń. "To gatunek wysoce zagrożony"
- Marcin Kostrzyński postawił "wiewiórkomat". Czym jest i jak jeszcze możemy pomóc naszym małym przyjaciołom?
- Mechanizm działania pompki do akwarium. Jakie są rodzaje i którą pompkę warto wybrać?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Sylwia Witas
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN