Jeże są aktywne przede wszystkim nocą, dlatego trudno jest im zapewnić właściwą dawkę ruchu, wypuszczając je na mieszkanie. Zdarzają się dni, kiedy jest to niemożliwe, ponieważ jeż budzi się dopiero późnym wieczorem, kiedy reszta domowników już kładzie się spać. Dlatego ważne jest, aby terrarium dla jeża pigmejskiego dawało zwierzęciu możliwość swobodnego ruchu.
Zwierzęta
Gdzie mieszkają jeże?
Domem jeża pigmejskiego może być zwykła plastikowa klatka, jednak należy pamiętać, że trudno będzie w niej zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki. Najwygodniejsze i najlepsze terrarium dla jeża pigmejskiego to domek wykonany z drewna, z systemem wywietrzników zapewniających właściwą cyrkulację powietrza. Jeż pigmejski traktuje terrarium jako miejsce do spania, więc przez całą noc powinno być ono otwarte, aby zwierzę miało możliwość swobodnego poruszania się po pokoju. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie da się tego zapewnić, wówczas z pomocą przychodzi kołowrotek do biegania, dzięki któremu jeżyk może się wybiegać. Terrarium musi być na tyle duże, aby zmieściło się w nim podstawowe wyposażenie. Optymalne wymiary to:
- długość: 100–120 cm;
- wysokość: 50–70 cm;
- szerokość: 50 cm.
W takiej przestrzeni można urządzić terrarium dla jeża z wyposażeniem. Najlepiej od razu zrobić nowemu podopiecznemu domek docelowo większy, nawet jeśli jeż jest jeszcze mały. Z czasem i tak trzeba będzie zapewnić mu więcej przestrzeni.
Oświetlenie i ogrzewanie w terrarium dla jeża pigmejskiego
Bardzo istotną kwestią jest zapewnienie stałej temperatury w terrarium jeża pigmejskiego. Powinna się ona utrzymywać na poziomie 22–24℃ – w takiej temperaturze jeże najlepiej się czują i rozwijają. Odchylenia – zarówno w jedną, jak i drugą stronę – są niebezpieczne dla zdrowia i życia jeży. W temperaturze poniżej 20℃ istnieje ryzyko, że jeż zapadnie w stan hibernacji (sen zimowy), z kolei temperatura przekraczająca 30℃ może spowodować estywację, czyli sen letni. Obydwa przypadki mogą zagrażać życiu zwierzęcia. W związku z tym należy zadbać, aby terrarium było wyposażone w odpowiedni system ogrzewania, który zapewni stałą temperaturę na odpowiednim poziomie. W tym celu najlepiej sprawdzą się żarówki (tzw. lustrzanki).
W dzień można zastosować przezroczystą lampę spot-zoo wraz z promiennikiem podczerwieni, jeśli potrzebne jest dogrzewanie w dzień. Nocą zaś należy pamiętać o zapewnieniu światła o barwie rubinowej, wraz z promiennikiem grzewczym. Aby uzyskać właściwą temperaturę, trzeba dobrać żarówki o odpowiedniej mocy – przy niskim terrarium należy dobrać mniejszą moc. Temperaturę sprawdza się za pomocą termometru. Przed zamieszkaniem jeża w terrarium dobrze jest przetestować "na sucho", która żarówka będzie odpowiednia. Dla własnej wygody można podpiąć żarówki pod programatory czasowe – dzięki nim światło będzie się automatycznie włączać i wyłączać o ustalonych porach. Bardzo ważne jest zapewnienie nocnego oświetlenia w terrarium dla jeża pigmejskiego (pamiętajmy, że jest to zwierzę o nocnym trybie życia). Światło to powinno mieć kolor czerwony. Ze względów bezpieczeństwa dla żarówek grzewczych należy wybrać porcelanowe oprawki. Plastik w tym przypadku stwarza duże zagrożenie, ponieważ mocno się nagrzewa. Jeśli zaś dojdzie do stopienia oprawki, jeż może się zatruć szkodliwymi oparami pochodzącymi z topniejącego plastiku.'
Wyposażenie terrarium dla jeża pigmejskiego
Jeż w swoim terrarium powinien mieć zapewnione miejsca do spania, zabawy, załatwiania potrzeb fizjologicznych i jedzenia . W związku z tym musi się w nim znaleźć:
- Domek do spania – najlepiej drewniany, ale może być również plastikowy, o wielkości takiej jak dla świnki morskiej. Ważne jest, aby znalazło się w nim coś miękkiego, w co jeż będzie mógł się zawinąć, np. kocyk polarowy lub trociny.
- Kołowrotek do biegania o średnicy 28 cm – jeże uwielbiają biegać, jest to bardzo korzystne dla ich zdrowia, ponieważ w ten sposób regulują pracę jelit.
- Zabawki – piłeczki, tunele i zwykłe kartonowe rurki będą dla jeża doskonałym urozmaiceniem.
- Kuweta – co prawda nie wszystkie jeże z niej korzystają, ale niektóre osobniki da się tego nauczyć. Najlepiej sprawdzi się narożna kuweta dla świnki morskiej. Powinna mieć odpowiednio niskie krawędzie, aby jeż nie miał problemu z wchodzeniem do niej.
- Miski na jedzenie i wodę – nie powinny być zbyt duże i wysokie, praktyczne są miski okrągłe o równych kształtach i zaokrąglonych krawędziach, mogą być te przeznaczone dla chomików.
Poza tym w terrarium powinien znaleźć się termometr do stałej kontroli temperatury. Jest to istotne zwłaszcza podczas wietrzenia pomieszczenia. W internecie można znaleźć dużo porad, jak zbudować terrarium dla jeża. Najważniejszą kwestią jest to, żeby było bezpieczne. Nie może mieć ostrych, niezabezpieczonych krawędzi, żeby jeż nie zrobił sobie krzywdy.
Zobacz także:
- Kot przywitał się z noworodkiem. Jego reakcja stała się hitem TikToka
- Jeże pigmejskie. Czy można hodować je w domu?
- Jeż domowy – wymagania hodowlane i żywieniowe
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Carmelka/Getty Images