"Psia książka" – inspiracja
Życie z psem potrafi zmienić naszą codzienność o 180 stopni, o czym przekonała się Anna Piwowar. Pewnego dnia postanowiła pomóc znajomym przy opiece nad czworonogiem. Rodzina adoptowała bowiem straumatyzowaną Mecię, która nie mogła sama zostawać w domu. Jako projektantka-freelancerka zaczęła "po sąsiedzku" przychodzić na dyżury do psa. Co więcej, był to pierwszy kontakt Anny z czworonogiem. Dzięki Meci, której kobieta poświęciła bardzo dużo czasu, poznała mnóstwo fantastycznych osób oraz piesków. Wysłuchała tysiące historii o adopcjach i tak postanowiła napisać "Psią książkę". Lektura m.in. pokazuje ludziom zainteresowanym adopcją, jak wygląda ten proces od kuchni. Ponadto część dochodów ze sprzedaży zostanie przeznaczona na Schronisko Fundacji "Ostatnia Szansa".
- Ani przyjaciele, ani ja nie wiedzieliśmy, czym jest adopcja ze schroniska. To się fajnie mówi, czyta, ale jak dochodzi już do tego momentu, kiedy pies wchodzi do mieszkania, nie ma takiej książki, która zbierałaby relacje ludzi, którzy adoptowali pieski – powiedziała autorka.
Swoją historią zarówno w książce, jak i na naszych kanapach podzieliła się Anna Dziewit-Meller. Jak przyznała, psa nie miała w planach, ale kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci, prędzej czy później pupil zazwyczaj też się zjawia. W czasie pandemii pewnego dnia na ganku domku na Mazurach przybył piesek i został z domownikami.
- To, że piesek został z nami, to jest w dużej mierze zasługa syna. Siedział z pupilem w ganku przez wiele godzin. Już wtedy nawiązali relację. Zenka jest łamaczką serc, wszyscy ją lubią. Jest towarzyska, otwarta, bardzo łatwy we wspólnym życiu piesek – powiedziała Anna Dziewit-Meller.
Lidia Sadowa adoptowała psa Pioruna. Maluch trafił do schroniska zaraz po tym, jak został wyrzucony w pudełku do lasu. Zwierzak mieszka obecnie w domu, w którym są także rybki, dwa koty i żółw Edek. - Ja mam poczucie, że zwierzęta znajdują nas - powiedziała aktorka.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Oprócz kundelków, w Polsce jest także wiele odmian psów z długoletnią historią i tradycją. Jakie rasy od lat można znaleźć w naszym kraju? Wśród najpopularniejszych są: owczarki podhalańskie, polskie owczarki nizinne, ogary, charty i gończe.
10% dochodu ze sprzedaży książki będzie przeznaczone na pomoc pieskom ze schroniska Fundacji "Ostatnia Szansa". Książka dostępna tutaj: www.trzypsypstre.pl
Zobacz materiał wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak sypiają opiekunowie kotów i psów? Naukowcy nie mają dla nich dobrych wiadomości
- W schronisku znajdziesz nie tylko kundelki. Do placówek trafia coraz więcej psów w typie rasy
- Straciły po 50 kg korzystając z zupełnie różnych metod. "Czasami nie dowierzam, że to się udało"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Łukasz Kowalski, Agnieszka Żurek
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News