Ratuje zwierzęta z obszarów ogarniętych konfliktami zbrojnymi. "Wojna nie jest nieszczęściem tylko dla ludzi"

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Reporter:
Marek Zieliński
Weterynarz na wojnie
Weterynarz na wojnie Dzień Dobry TVN
wideo 2/34

Doktor Amir Khalil jest weterynarzem. Wraz z austriacką fundacją "Cztery Łapy" od ponad 30 lat ratuje zwierzęta w strefach konfliktów wojennych. Likwidował zoo w Mosulu, Kosowie, Libii i Syrii. Ewakuował zwierzęta należące do Saddama Husajna. Ostatnio pomagał w Ukrainie. O trudach takich operacji opowiedział w programie Dzień Dobry TVN.

Ratunek dla zwierząt

Pierwsze zwierzęta, które uratował Amir Khalil znajdowały się w Bułgarii. Jak przyznał, najcięższą misją było Aleppo ze względu na logistykę, gdyż sytuacja w Syrii jest bardzo trudna. Do tego zwierzęta były w złej kondycji, zespół musiał je trochę podleczyć, aby w ogóle nadawały się do transportu.

- To było moje dziecięce marzenie. Oglądałem ten słynny telewizyjny serial "Daktari". Mieszkałem wówczas w Egipcie i chciałem być jak ten bohater filmu. Z lwami, w dżungli w shortach, w koszuli safari. Chciałem być jak on. To było moje marzenie - powiedział Amir Khalil.

Zwierzęta w obliczu wojny

Amir Khalil zwrócił uwagę na to, że działania wojenne to dla zwierząt traumatyczne doświadczenie. Lepiej słyszą, czują więcej, a do tego nie rozumieją, co się dzieje i dlaczego.

- Wojna nie jest nieszczęściem tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Ludzie potrafią sobie poradzić, mogą uciekać. Zwierzęta nie mają takich możliwości. Kiedy są zamknięte w zoo, nie mają nawet jak uciec. Pracownicy zoo często też idą na wojnę, zwierzęta w zoo zostają same. Nikt ich nawet nie karmi, nie ma żywności, leków oraz opiekunów. Do tego trzeba pamiętać, że zwierzęta mają bardziej wyczulony słuch. Wybuchy bomb są przerażające - stwierdził.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości