Zwierzęta

Jak usunąć intensywny zapach moczu kota i psa? Sposoby domowe i nie tylko

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kot i Pies razem

Domowe pupile potrafią nieraz narobić sporo kłopotów swoim opiekunom. Jednym z większych jest załatwianie się w domu. Pozbycie się intensywnej woni moczu nie jest łatwe. Dlatego też wielu z nas szuka skutecznych i sprawdzonych sposobów, jak usunąć zapach moczu kota i psa. Jakie środki dobrze działają?

Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza wyznaczonymi miejscami może wskazywać na problemy zdrowotne lub – częściej – behawioralne. W związku z tym problemem jest nie tylko to, jak usunąć zapach moczu kota i psa, ale również – jak znaleźć przyczynę i ją wyeliminować. Trzeba wykonać podstawowe badania. Nierzadko konieczna jest wizyta u behawiorysty lub zmiana warunków bytowych.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Jak usunąć zapachu moczu kota?

Kot to zwierzę terytorialne. Wykorzystuje mocz do oznaczania swojego terenu, dlatego też jego zapach jest bardzo intensywny. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest kastracja. Po tym zabiegu u ponad 90 proc. kocurów zanika odruch znaczenia terenu moczem. Większe szanse powodzenia są wówczas, gdy kot jest wykastrowany w młodości – ok. 12 miesiąca życia. Gdy nadal kot znaczy teren – jak pozbyć się zapachu? Nawet jeżeli odruch znaczenia pozostaje po kastracji, to jednak zdarza się to rzadziej, a sam zapach kociego moczu jest zdecydowanie mniej intensywny, choć i tak trudno się go pozbyć, zwłaszcza z tkanin. Tym, co nadaje tak silną woń kociemu moczowi, są kryształki kwasu moczowego, których nie rozpuszczają zwykłe detergenty.

W łatwy sposób można usunąć plamy z moczu kota – preparaty czyszczące wykorzystywane w gospodarstwie domowym z powodzeniem radzą sobie bowiem z żółtym pigmentem – urochromem – oraz charakterystyczną lepkością mocznika. Zdecydowanie trudniej pozbyć się zapachu kociego moczu. Dostępne na rynku neutralizatory kociego moczu nie zawsze są skuteczne, niektóre – zazwyczaj te silnie zapachowe – tylko maskują przykrą woń. A zatem czym usunąć zapach moczu? Do wyboru pozostają sposoby domowe, z których najskuteczniejsze to ocet i soda oczyszczona, oraz bioenzymatyczne neutralizatory kociego moczu.

Ich formuła oparta jest o bakterie "zjadające" kryształy kwasu moczowego, dzięki czemu można skutecznie usunąć zapach moczu kota z dywanu, kanapy czy innych tkanin i powierzchni, np. z paneli. Działają także na stare i bardzo stare plamy z moczu na parkiecie oraz pozostałych powierzchniach. Co więcej – preparaty te zmniejszają u kotów odruch znaczenia terenu. Mimo wysokiej ceny – zdecydowanie warto wypróbować bioenzymatyczny neutralizator zapachów kociego moczu.

Jak usunąć zapach moczu psa?

Usuwanie zapachu psiego moczu, choć nie jest on tak intensywny jak woń moczu kociego, również jest kłopotliwe. Problemem jest przede wszystkim charakterystyczny rybi zapach, za który są odpowiedzialne związki azotu i siarki. A zatem jak usunąć zapach moczu psa z paneli, kanapy, dywanu czy innych tkanin oraz powierzchni? Tak jak w przypadku kota – najlepiej sprawdzą się domowe sposoby oraz bioenzymatyczny płyn neutralizujący zapach moczu psa. Działa on na tej samej zasadzie co neutralizator koci – zawiera bakterie, które rozkładają składniki psiego moczu. Jego skład różni się jednak, gdyż w tym przypadku są potrzebne inne mikroorganizmy. Wykazuje skuteczność także na stare plamy. 

Jak usunąć zapach moczu kota i psa? - domowe sposoby

Można spróbować usunąć zapach moczu kota i psa, wykorzystując domowe sposoby. Do tych najbardziej zalecanych należą:

  • ocet – jest skuteczny przy pozbywaniu się zapachu moczu, jeśli plama jest świeża. Należy dokładnie umyć nim zasikaną powierzchnię. Najlepiej stosować ocet nierozcieńczony, niestety – może odbarwiać;
  • soda oczyszczona, woda i ocet – to skuteczny, ale także mogący powodować odbarwienia sposób na zapach moczu. Sodę oczyszczoną rozpuszcza się w niewielkiej ilości wody – do konsystencji papki. Należy ją nałożyć na plamę i zmyć octem. Ostatnim etapem jest usunięcie wilgoci za pomocą ręczników papierowych – do tkanin, dywanów i kanap trzeba je mocno dociskać;
  • płyn do płukania ust – należy rozrobić go z woda i przemyć zabrudzoną powierzchnię;
  • wybielacz do tkanin kolorowych – skondensowane wybielacze również mogą być skuteczne w walce z zapachem kociego i psiego moczu;
  • mąka kukurydziana – wykazuje zdolność do wiązania zapachów, należy rozsypać ją na plamę i odczekać kilka godzin. W ten sam sposób – na sucho – można użyć sody oczyszczonej. Na koniec mąkę lub sodę należy zebrać odkurzaczem.

Przedstawione sposoby można wykorzystać, aby usunąć zapach moczu psa i kota z trudnych miejsc – z dywanu, kanapy, materaca, ubrań czy ze ściany. Należy jednak pamiętać, że są to silne środki, które mogą powodować odbarwienia. Poza tym wykazują skuteczność głównie przy świeżych plamach. Aby usunąć stare plamy moczu z łóżka czy innych problematycznych powierzchni, najlepiej zastosować aktywne preparaty bioenzymatyczne. Jeśli plam moczu jest dużo, są stare i występuje problem z ich lokalizacją, można się zdecydować na ozonowanie np. dywanu lub całego mieszkania. To metoda, która pomaga się pozbyć także bakterii i roztoczy mogących wywoływać alergie. Przed ozonowaniem mieszkanie należy dokładnie posprzątać, używając octu oraz dostępnych detergentów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kimberlee Reimer/ Getty Images

Pozostałe wiadomości