Zwierzęta

Furminator dla psa – czym jest, jak się go stosuje i jakie korzyści przynosi jego regularne używanie?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pani przytula się z psem

Furminator rozwiązuje dokuczliwy problem właścicieli futrzaków – sierści znajdującej się wszędzie. Jest narzędziem polecanym przez groomerów i weterynarzy na całym świecie. Dowiedz się, jak go stosować, aby ograniczyć linienie psa i pozbyć się wątpliwej przyjemności odkurzania psich kłaczków każdego dnia.

Martwy włos zwierząt to zmora właścicieli psów i kotów – zalega na podłodze, wbija się w tapicerkę mebli, dywany i ubrania. Jest też odpowiedzialny za roztocza w mieszkaniu i może wywoływać alergie. Martwy włos gubiony podczas linienia zwierząt to podszerstek, czyli warstwa pod włosami okrywowymi. Linieniu zwierząt zapobiega w dużym stopniu regularne czesanie furminatorem. Przyrząd ten może usunąć nawet 90 procent martwego podszerstka.

Czym jest furminator?

Furminator to coraz bardziej popularne narzędzie, które służy do wyczesywania podszerstka psów i kotów. Stworzyła je słynna groomer, czyli psia i kocia fryzjerka, Angie Porter. Furminator świetnie nadaje się do domowej i profesjonalnej pielęgnacji sierści zwierząt. Składa się z uchwytu zakończonego stalowym grzebieniem z gęsto umieszczonymi ząbkami. Z wyglądu nieco przypomina szczotkę, ale jego działanie jest zgoła inne.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Szczotka rozczesuje sierść. Furminator tego nie robi, a jedynie usuwa martwy podszerstek, czyli warstwę puchu, która pod włosami okrywowymi pełni funkcję ochrony przed nadmiernym zimnem i ciepłem.

Dlatego jest polecany dla tych ras psów i kotów, które oprócz sierści okrywowej mają również podszerstek. Końcówka furminatora powinna być zrobiona ze stali nierdzewnej, aby bez problemów można było zadbać o higienę narzędzia, czyszcząc go pod wodą. Niektóre modele mogą mieć przycisk ułatwiający usuwanie włosów ze szczotki.

Furminator dla kota i psa

Furminator dla psa dopasowujemy zgodnie z rozmiarem zwierzęcia. Przykładowo dla szpica miniaturowego warto wybrać rozmiar XS, a furminator dla labradora będzie miał rozmiar L. Rozróżniamy również przyrządy do sierści długiej i krótkiej, np. dla mopsa odpowiedni będzie furminator dla psa krótkowłosego , a dla psów rasy siberian husky – furminator dla psa długowłosego . Podobnie jest w przypadku furminatorów dla kotów. Urządzenie również należy dobrać do rozmiaru zwierzęcia i długości sierści. Dzięki furminatorowi dla kotów pozbędziemy się martwych włosów, usuniemy zanieczyszczenia, drobiny i łupież ze skóry zwierzęcia.

Zalety i wady furminatora

Furminator ma wiele zalet. Usuwanie martwego podszerstka za pomocą furminatora nie podrażnia skóry zwierzęcia i nie drapie jej. Ponieważ furminator zajmuje się jedynie podszerstkiem, zostawia w spokoju sierść okrywową, nie wyrywa i nie ucina włosów. Sposób jego działania można porównać z działaniem trymera, który także usuwa martwy włos. Trymer jest jednak trudniejszy w obsłudze i zalecany raczej do profesjonalnej pielęgnacji u groomera, który ma doświadczenie w pracy z tym przyrządem. Trymerem można psa skaleczyć lub uszkodzić mu mieszki włosowe. W rękach właściciela psa trymer może być niebezpiecznym narzędziem, a furminator jest w pełni bezpieczny dla zwierzęcia. Furminatora można używać tak często jak przy zwyczajnym wyczesywaniu zwierzęcia. Stosując go regularnie, najlepiej co najmniej raz na tydzień, ograniczymy skutecznie ilość sierści, jaką pies będzie gubił w domu. Wyczesując martwy podszerstek , zapobiegamy jego zaleganiu pod okrywą włosową, a co za tym idzie – nie dopuszczamy do gromadzenia się brudu i powstawania problemów skórnych, takich jak łupież, świąd, łuszczenie. Zaleganie podszerstka oznacza też silniejsze linienie. Regularne używanie furminatora poprawia kondycję i wygląd włosów okrywowych, wzmaga ich wzrost i błyszczenie. Sierść wygląda zdrowo i jest przyjemna w dotyku. Wadą furminatora jest jego cena, która zaczyna się od 100 zł za najmniejszy model. Zazwyczaj jest wyższa niż zwykłych szczotek do czesania sierści. Furminatorem nie rozczeszemy też skołtunionej sierści zwierzęcia.

Jak używać furminator?

Nie wszystkie zwierzęta będą lubić i cierpliwie znosić pielęgnację sierści furminatorem. Należy używać go prawidłowo, aby nie wyrządzić krzywdy psu. Podczas czesania furminatorem skórę zwierzęcia delikatnie naciągamy, aby nie uszkodzić fałdów skóry ostrymi zębami narzędzia. Czeszemy z włosem, krótkimi i energicznymi ruchami. Narzędzie przyciskamy do skóry pewnie, ale nie za mocno. Starajmy się nie czesać kilka razy w tym samym miejscu, gdyż może to uszkodzić skórę.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Comercial/Getty Images

Pozostałe wiadomości