Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

Białe firanki
Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta
Źródło: Vladimir Godnik/GettyImages
Śnieżnobiałe firanki to coś, co zdobi dom i wiele osób lubi się nimi szczycić. Aby uzyskać ten kolor, nie potrzeba jednak wybielaczy. Jak to zrobić domowymi sposobami? Przedstawiamy trzy triki, dzięki którym firanki i obrusy na święta będą idealnie białe. 

Idealnie białe firanki i obrusy - domowe sposoby

Niezależnie z jakiego materiału zrobiona jest firana lub obrus - trzeba je porządnie wypłukać w ciepłej wodzie. Nie gorącej, ale i nie letniej. Powinna być wyraźnie ciepła, czyli mieć ok. 40 st. C. Materiał należy płukać tak długo, aż cały brud, kurz i inne zanieczyszczenia zostaną usunięte. W tym celu warto kilka razy zmienić wodę. Kiedy po płukaniu będzie przejrzysta, można przejść do kolejnych sposobów.

Aby uzyskać idealną biel, należy dodać do wody proszek do pieczenia (4 g na 5 l wody) lub sodę kuchenną (małą łyżeczkę, ok. 5 g na 5 l wody). Następnie zanurza się w niej firanki i zostawia na 15 minut. Po tym zabiegu trzeba je wyprać z detergentami do białych materiałów i klasycznie wysuszyć. Nie płukać pomiędzy.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie roztworu, który powstaje po rozpuszczeniu 120 g soli kuchennej w 5 l wody. Zanurzamy w nim firanki i dobrze mieszamy, aby sól dotarła do wszystkich zakamarków. Następnie trzeba je wysuszyć i wyprasować.

Ostatni sposób jest idealny na naprawdę zabrudzone firanki i obrusy. Warto najpierw zanurzyć je w roztworze z proszku do pieczenia lub sody, a następnie je wyprać. Potem do bębna pralki dodać 125 ml (pół szklanki) octu i detergenty do białych tkanin, a następnie wyprać. Ocet idealnie usuwa najgorsze zabrudzenia, a do tego świetnie sprawdzi się przy materiałach sztucznych.

Zapobieganie żółknięciu firanek i obrusów

Ważne jest nie tylko odpowiednie pranie firanek i obrusów, ale również ich przechowywanie. Jeśli robimy to w niewłaściwy sposób, to mogą żółknąć, brzydko pachnieć, a nawet zacząć się rozchodzić. Dlatego firanki powinny leżeć w miejscach zacienionych - najlepiej głęboko w szafie. Warto je także wywietrzyć kilka razy do roku, a do środka szafy włożyć woreczek z lawendą.

Firanki i obrusy można dodatkowo zawijać w delikatny papier o niebieskim odcieniu. Kolor ten niweluje żółć i dodatkowo zabezpiecza materiał przed starzeniem.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Onet

Źródło zdjęcia głównego: Vladimir Godnik/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana