Zmiana czasu już jutro. W tym roku jest wyjątkowa i to pierwszy taki przypadek w historii

zegarek, budzik
Wyjątkowa zmiana czasu w 2024 roku
Źródło: the_burtons/Getty Images
Jesteśmy przyzwyczajeni do dwukrotnego przestawiania zegarków w ciągu roku. Kilka lat temu toczyła się międzynarodowa debata na temat ustalenia jednej strefy czasowej i tym samym zniesienia konieczności zmiany czasu na letni bądź zimowy. Rozmowy spełzły jednak na niczym, dlatego pod koniec marca czeka nas kolejne przesunięcie wskazówek. Tym razem bardzo unikatowe, bo świąteczne.

Świąteczna zmiana czasu w 2024 roku

Tegoroczne przestawienie zegarków z czasu zimowego na letni odbędzie się 31 marca. To wyjątkowa sytuacja, bowiem właśnie na ten dzień przypada również Niedziela Wielkanocna. Niezwykły przypadek opisywany jest jako pierwszy taki w historii.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Przesunięcie wskazówek zegara będzie wiązało się z krótszym snem w nocy z Wielkiej Soboty na Wielkanoc, dlatego osoby planujące harmonogram świątecznego dnia powinny uwzględnić tę zmianę w ustalaniu godzin rodzinnych spotkań, wyjazdów czy udziału w nabożeństwach. Warto mieć świadomość, że wcześniejsza pobudka może być wyzwaniem.

W nocy część urządzeń elektronicznych sama przestawi czas z 2 na 3 w nocy. We wszystkich urządzeniach bez dostępu do internetu będzie to trzeba zrobić ręcznie.

Debata na temat zniesienia zmiany czasu

Tradycja przestawiania zegarków w Polsce została wprowadzona w 1977 roku i miała na celu zminimalizowanie zużycia energii. Chodziło o to, by pracownicy mogli jak najdłużej wykonywać swoje obowiązki przy świetle dziennym. Oszczędność okazała się jednak niewielka, ponieważ większość miejsc pracy z biegiem lat i tak była sztucznie doświetlana.

We wrześniu 2018 roku Komisja Europejska pochyliła się nad tematem ujednolicenia strefy czasowej niezależnej od pory roku, jednak narady nie przyniosły rezultatów, a sprawa zeszła na drugi plan w chwili wybuchu pandemii, a następnie wojny w Ukrainie. Unia Europejska pozwoliła jednak, by każdy kraj swobodnie podejmował decyzję w tej kwestii. W 2022 roku premier Mateusz Morawiecki rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów przedłużył okres obowiązywania zmiany czasu na kolejne lata. Jakiekolwiek modyfikacje mogą nadejść dopiero w 2026 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: warszawawpigulce.pl

Źródło zdjęcia głównego: the_burtons/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości