Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku. Sprawdź, w jakie dni obchodzimy święta w 2024

Źródło: Dzień Dobry TVN
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową
Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze ze świąt w kalendarzu liturgicznym. Jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku wypada w innym terminie. Sprawdź, kiedy będziemy je obchodzić w roku 2024 i które dni są w związku z tym ustawowo wolne od pracy.

Wielki Post i Wielkanoc 2024

Wielkanoc upamiętnia śmierć krzyżową i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest najstarszym i najważniejszym ze wszystkich świąt chrześcijańskich. Poprzedzona jest Wielkim Postem 40 -dniowym, którego ostatni tydzień nazywa się Wielkim Tygodniem. Okres ten to czas wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń.

Wierni rozpoczynają przygotowania do świąt wielkanocnych w Środę Popielcową, która w tym roku przypada 14 lutego. Ten dzień rozpoczyna Wielki Post, który potrwa do Wielkiego Czwartku. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę obchodzony jest natomiast post paschalny.

Poprzedzające Wielkanoc dni to Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota, stanowiące Triduum Paschalne. Po Wielkiej Niedzieli następuje Poniedziałek Wielkanocny, znany też jako Lany Poniedziałek lub Śmigus-Dyngus.

Kiedy wypada Wielkanoc 2024?

Po zakończeniu Triduum Paschalnego chrześcijanie obchodzą Zmartwychwstanie Jezusa. Wielkanoc jest świętem ruchomym i w tym roku zacznie się 31 marca 2024. Dniami wolnymi od pracy będą 31 marca (Niedziela Wielkanocna) i 1 kwietnia (Lany Poniedziałek).

Święta Wielkanocne i Triduum Paschalne 2024

 • 28 marca - Wielki Czwartek - obchodzony jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.
  • 29 marca - Wielki Piątek - Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii.
   • 30 marca - Wielka Sobota - ostatni z trzech dni przygotowujących chrześcijan do święta Zmartwychwstania. To czas zadumy, wyciszenia i pokornego oczekiwania na ponowne nadejście Chrystusa.
    • 31 marca - Wielkanoc - dzień Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszy w kalendarzu Kościoła Katolickiego. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od porannej mszy rezurekcyjnej. Wcześniej organizowana jest uroczysta procesja.
     • 1 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny - również dzień wolny od pracy. Obchodzony jest wtedy Lany Poniedziałek, związany z tradycją oblewania wodą.

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

      Zobacz też:

      Autor: Luiza Bebłot

      Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/GMVozd

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości