Badacze z Bulletin of the Atomic Scientists opublikowali aktualizację tzw. "doomsday clock", czyli Zegaru Zagłady. - Przywódcy i obywatele na całym świecie powinni potraktować to oświadczenie jako wyraźne ostrzeżenie i natychmiast zareagować - napisali naukowcy. Ile czasu zostało ludzkości?
Nauka
Nauka
Zegar Zagłady 2024 - ile czasu zostało ludzkości
Organizacja The Bulletin of the Atomic Scientists, która zajmuje się nauką i kwestiami bezpieczeństwa globalnego ogłosiła, ile czasu pozostało ludzkości do momentu samozagłady.
Jak przekazała, Zegar Zagłady wskazuje godzinę 23:58:30, a to oznacza, że do globalnej katastrofy zostało 90 sekund. W stosunku do zeszłego roku wskazówki zegara nie drgnęły. Nie jest to jednak dobra wiadomość. Ludzkość wciąż znajduje się na krawędzi katastrofy na miarę końca świata, a sytuacja wbrew pozorom się nie ustabilizowała w ocenie naukowców.
Zegar Zagłady - 90 sekund do końca ludzkości
2023 rok uznany jest za najgorętszy w historii Ziemi. Do tego na całym świecie doświadczyliśmy ogromnych powodzi, pożarów i innych katastrof klimatycznych. Jak ocenili naukowcy - rządy podejmowały mierne wysiłki, aby kontrolować niepokojący rozwój nauk przyrodniczych i innych przełomowych technologii, który przyspieszał. Także w kwestiach nuklearnych obserwowane jest rosnące zagrożenie.
- Dzisiaj po raz kolejny ustawiamy Zegar Zagłady na 90 sekund do północy, ponieważ ludzkość w dalszym ciągu stoi w obliczu bezprecedensowego poziomu zagrożenia. Naszej decyzji nie należy traktować jako oznaki złagodzenia sytuacji w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. Zamiast tego przywódcy i obywatele na całym świecie powinni potraktować to oświadczenie jako wyraźne ostrzeżenie i natychmiast zareagować, tak jakby dzisiejszy dzień był najniebezpieczniejszym momentem we współczesnej historii. Bo może tak być - ostrzegają naukowcy.
Czym jest Zegar Zagłady i kto go opracowuje?
Symboliczny Zegar Zagłady, czyli Doomsday Clock pokazuje, jak blisko światowej katastrofy znajduje się ludzkość. Stworzyła go grupa fizyków jądrowych w 1947 r. i jest aktualizowany co roku. Obecnie o ruchu jego wskazówek decydują eksperci wchodzący w skład specjalnej rady The Bulletin of the Atomic Scientists przy wsparciu Rady Sponsorów. Tę z kolei tworzy grupa 10 laureatów Nagrody Nobla.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polska i świat za 30 lat – naukowcy opracowali specjalną mapę
- Kryzys klimatyczny. "Nie mamy już czasu do stracenia"
- Jak zmiana klimatu wpłynie na Polskę? "Zagrożone jest zdrowie i życie wielu osób"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: thebulletin.org
Źródło zdjęcia głównego: Anna Moneymaker/Getty Images