Aranżacje wnętrz

Wieszanie firan i zasłon - jak prawidłowo powiesić firanę i zasłonę w oknie?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Projekt bez tytułu (51).jpg

Czy powieszenie firan i zasłon jest trudne? Teoretycznie nie, ale łatwo popełnić dekoracyjne faux-pas. Sprawdź nasze porady i udekoruj okno zgodnie ze sztuką aranżacji wnętrz.

Jak dobrać długość firan i zasłon

Długość firan i zasłon dobiera się, mierząc odległość między karniszem a podłogą. Przy czym istotny jest też sposób mocowania tkanin, bo zasłony na przelotkach będą o kilka centymetrów dłuższe od zasłon na flexach. Im dłuższa firana i zasłona, tym wyższe wydaje się pomieszczenie, dlatego optymalna długość to ta, która kończy się tuż nad podłogą.

Przy wieszaniu na oknie zarówno firan, jak i zasłon, trzeba koniecznie pamiętać o zasadzie, że firana nie ma prawa wystawać spod zasłony. Niedopuszczalne jest szycie firan dłuższych od zasłon choćby o centymetr. Można natomiast postąpić odwrotnie.

Jak marszczyć firany i zasłony

Nie ma obowiązku marszczenia firan i zasłon, ale nie da się ukryć, że te marszczone wyglądają bardzo stylowo i na pewno lepiej prezentują się na oknie.

Marszczenie firan i zasłon metodą robienia zakładek przypinanych żabkami to nie jest dobry pomysł. Tak robiły nasze prababcie, my mamy taśmy marszczące. Ich zastosowanie gwarantuje równomierne marszczenie. Jego stopień zależny jest od wyboru taśmy. Delikatne marszczenia to te w stosunku 1:1. Jeśli zależy nam na drobnych i gęstych fałdach, trzeba wybrać taśmę 1:4.

Gładkie i cienkie zasłony można marszczyć drobno. Grube lepiej prezentują się, gdy są tylko delikatnie przymarszczone. W przypadku firan trzeba zwrócić uwagę na ich wygląd. Firany z nadrukiem wyglądają ładnie, gdy są delikatnie marszczone, podobnie firany ażurowe. Gładkie można przymarszczyć mocniej.

Wieszając razem firanki i zasłony najlepiej trzymać się jednolitego marszczenia.

Na czym powiesić firany i zasłony

Do wyboru mamy szyny lub karnisze. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, żadne nie jest lepsze. Szyna wygląda może mniej dekoracyjnie, ale można ją wygiąć i w ten sposób zniwelować prześwity. Karnisz sam w sobie może być dodatkowym elementem dekoracyjnym, ale jego wygiąć nie damy rady, musi być więc odpowiednio długi, wystawać poza okno przynajmniej o 10 centymetrów.

Szynę zawsze montuje się do sufitu, w przypadku karnisza mamy wybór – sufit czy ściana. Oba rozwiązania są dobre, ale lepiej powiesić karnisz pod sufitem. Taki zabieg pozwoli na powieszenie dłuższych firan na przelotkach i zasłon, a więc pomieszczenie optycznie wyda się wyższe. Jeśli wieszamy karnisz na ścianie, to najlepiej zrobić to pod sufitem, nawet jeśli między oknem a sufitem jest dużo wolnej przestrzeni.

Żabki, flexy czy przelotki

Wybór sposobu mocowania firanek i zasłonek jest ważny, bo znacząco wpływa na ich długość. Dlatego tę kwestię należy przemyśleć wcześniej. Jeśli firana ma być wieszana na żabkach lub haczykach, karnisz będzie wyraźnie widoczny. Gdy chcemy tego uniknąć, możemy użyć przelotek. To metalowe lub plastikowe kółka montowane na stałe w tkaninie. Nie trzeba ich zdejmować do prania. Natomiast zdjęcie i powieszenie firanki lub zasłony wymaga zdjęcia drążka karnisza i warto mieć na uwadze tę możliwość techniczną.

Nie trzeba wieszać w taki sam sposób firanek i zasłon. Można zastosować flexy na firanie i przelotki na zasłonie. Natomiast nie można postąpić odwrotnie, ponieważ firanka nie może wystawać spod zasłony nie tylko na dole, ale też na górze.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości