Porady

Jak ekologicznie walczyć z kurzem?

Porady

Jak ekologicznie walczyć z kurzem?

W okresie jesienno-zimowym, kiedy rozkręcamy kaloryfery, w naszych domach niestety gromadzi się jeszcze więcej kurzu niż zwykle. Jak się go pozbyć? Swoimi sposobami podzielił się z nami nasz ekspert Dawid Kozioł.

Bawełniana koszulka

By zwalczyć kurz w domu w ekologiczny sposób, będziemy potrzebowali kilku gadżetów, które każdy z nas na pewno ma w swoim domu.

Choć ściereczki z mikrofibry mają wielu zwolenników, to jednak jest to sztuczne włókno. Alternatywą dla nich będą bawełniane koszulki, które posłużą nam do wycierania kurzy przez wiele miesięcy. Wystarczy je wyprać, by użyć bawełnianej koszulki kolejny raz. Najważniejszą zasadą przy wycieraniu kurzy jest zwilżenie wodą z octem ściereczki, którą będziemy czyścić meble. Nie spryskujemy bezpośrednio mebli. Dlaczego?

Kiedy spryskamy daną powierzchnię wodą z octem, wybije drobinki pyłu do góry i zbieramy tylko część kurzu. Dlatego warto psikać szmatkę roztworem i czyścimy powierzchnię

- zdradził Dawid Kozioł.

Firanki - jak wyczyścić z kurzu?

Choć obecnie nie są już tak popularne jak dawniej, to firanki są świetnymi zbieraczami kurzu. Powinny być z materiału, którego nie trzeba prasować, np. żakard czy markizeta. Przed zdjęciem firanek nasz ekspert poleca, by spryskać je wodą. W ten sposób znaczna część kurzu zostanie na tkaninie.

Wycieraczka 

Jest kolejnym strażnikiem domu w walce z kurzem. Zatrzymuje w progu resztki najróżniejszych cząstek przyczepionych do waszych butów. Dawid Kozioł proponuję wybrać taką z materiałów odnawialnych i naturalnych jak choćby włókno kokosowe.

Kratki wentylacyjne

Jeśli mamy kratki wentylacyjne bez filtrów, to warto nałożyć na nie starą pończochę lub rajstopę, która będzie niewidoczna od zewnątrz, a świetnie zatrzyma drobinki kurzu i brudu.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
71
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0