Hobby

Zrób to sam, czyli budujemy stół stolarski

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mężczyzna w skupieniu pochylający się nad drewnianym stołem. Stół stolarski.

Stół stolarski to podstawowy element wyposażenia każdego warsztatu. Pracują na nich nie tylko stolarze, ale również uczniowie szkół zawodowych, majsterkowicze, rzeźbiarze, hobbyści. Ekskluzywne, bogato wyposażone stoły stolarskie mogą kosztować nawet 9 tysięcy złotych. Ale stół stolarski można również zrobić samodzielnie.

Strugnica, inaczej stół stolarski. Oczko w głowie, miejsce pracy, centrum dowodzenia każdego fachowca i hobbysty. Skąd go wziąć? Wchodzimy do sieci i możemy przebierać w ofertach na różnym poziomie cenowym i o różnej jakości wykonania. Tylko, czy mając fach w ręku, koniecznie musimy zdawać się na efekt pracy kogoś innego? Niekoniecznie. Więc jak zrobić stół stolarski samodzielnie? 

Stół stolarski – projekt jest najważniejszy

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaki stół stolarski będzie nam potrzebny. Czy ma być duży, czy mały. Musimy określić szerokość, wysokość oraz jaki zakres prac planujemy na nim wykonywać. Ile dodatkowych szafek, szuflad i zamykanych komód będzie nam potrzebnych. Ile miejsc i które zaplanujemy na dodatki. Wszystkie te elementy powinny zostać zawarte w projekcie stołu stolarskiego. Każdy element projektu stołu stolarskiego powinien zostać dobrze zwymiarowany i opisany. Zastanówmy się także – już na etapie projektowania stołu stolarskiego – jakiego rodzaju łączenia chcemy zastosować podczas stawiania stołu – czy mają to być gwoździe i wkręty, czy przede wszystkim wpusty. Zaplanujmy, z jakiego rodzaju materiału drewnianego chcemy wykonać nasz przyszły warsztat pracy.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Co w tej kwestii podpowiadają fachowcy? Przede wszystkim liczba zaawansowanych narzędzi stolarskich wcale nie gwarantuje sukcesu w budowaniu stołu stolarskiego, choć wiele ułatwia. Wszystko zależy od naszych umiejętności. Porażka może zdarzyć się raz, drugi, a nawet piąty – nie ma co się zniechęcać. Warto korzystać z narzędzi ręcznych, które mimo rozwoju technologii wcale nie przeszły do lamusa. Warto też wiedzieć, że hobbyści i blogerzy zajmujący się szeroko pojętą tematyką stolarską, często dzielą się swoimi pomysłami, więc projekt stołu stolarskiego możemy znaleźć w sieci. 

Stół stolarski – zrób to sam

Jak zrobić stół stolarski? Kiedy już mamy projekt i jesteśmy po zakupach wszelkich materiałów, niezbędnych do budowy, przechodzimy do części planu, którą niegdyś z powodzeniem promował w telewizji pan Adam Słodowy, czyli zrób to sam. Stół stolarski własnego pomysłu ma służyć nam przez lata, musi być więc solidnie wykonany, odporny na ciężary i sprawdzać się podczas różnego rodzaju prac – przecież trzeba będzie na nim montować, piłować, ciąć. Jaki materiał polecają specjaliści do budowy drewnianego stołu stolarskiego?

Najlepiej używać grabu lub buku. A popularna sosna? Nie stoi zbyt wysoko w rankingach wytrzymałości. Jakie narzędzia są niezbędne przy działaniu zrób to sam? Oczywiście piła tarczowa, wyrzynarka, wiertarka. Podczas klejenia każdy początkujący stolarz szybko przekona się, jak istotne są ściski do drewna (najlepiej rurowe). Nie obejdzie się bez przyrządów mierniczych i tradycyjnego narzędzia każdego stolarza, czyli struga, który powinien być ostry jak brzytwa. Zadbajmy również o naostrzone dłuta i piły. Nie sposób zapomnieć o papierze ściernym, wiertłach, nożykach i innych drobnych elementach, które później przydadzą się w codziennej pracy w warsztacie. Teraz przed nami najważniejsze. Przenosimy wszelkie dane z projektu do budowy stołu stolarskiego. Mierzenie, cięcie, łączenie, klejenie, dociskanie. Mozolna, wielogodzinna praca, której efektem powinien być gotowy drewniany stół stolarski. Kolejne elementy, jak wyrównywanie niedoskonałości, wiercenie otworów, szlifowanie, lakierowanie, przygotowanie miejsca na narzędzia, montaż imadeł – to już czysta kosmetyka. W zależności od umiejętności, budowa stołu stolarskiego może nam zająć od jednego dnia nawet do tygodnia. Wystarczy nie zrażać się pierwszymi porażkami.

Stoły stolarskie – rękodzieło

Stoły stolarskie są tak stare, jak tradycje zawodu stolarza. W warsztatach zawsze zajmowały centralne miejsce i wytrwale służyły przez wiele lat. Co się z nimi dzieje, kiedy spełniły swoją funkcję? Dziś z powodzeniem działa rynek drugiego obiegu stołów stolarskich, sprzedawanych jako zabytkowe przedmioty. Zabytkowe stoły stolarskie, które znajdziemy w internecie, mają po 50-70 lat, a ich ceny dochodzą do kilku tysięcy złotych. Wiele ofert znajdziemy na portalach aukcyjnych. Zabytkowy stół stolarski może trafić do warsztatu, ale po niewielkim liftingu może być także ozdobą nowoczesnego wnętrza. W internecie znajdziemy także oferty używanych stołów stolarskich, ich ceny wahają się w granicach 800-1200 złotych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Reza Estakhrian/Getty Images

Pozostałe wiadomości