Nielegalne pochówki psów i kotów w przydomowych ogródkach. Dlaczego nie wolno tego robić?

Psi cmentarz
Dlaczego nie wolno pochować pupila w ogródku?
Źródło: oversnap/Getty Images
Dawniej zwierzęta domowe jak psy czy koty chowane były w przydomowych ogródkach lub lasach. Obecnie taka forma pochówku jest nielegalna. Może prowadzić między innymi do rozwoju wielu chorób. Zatem w jaki sposób można pochować swojego pupila?

Zwierzę, które umarło lub zostało poddane eutanazji, zabierane jest do specjalnego krematorium, a jego prochy są utylizowane w bezpieczny sposób. Co jednak, jeśli chce się uczcić pamięć pupila?

Dlaczego nie wolno pochować psa bądź kota w ogródku lub lesie?

Umieszczenie zwłok psa czy kota w glebie może być szkodliwe dla środowiska. Aby poddać zwierzę eutanazji, podawany jest mu środek o nazwie fenobarbital, który jest skoncentrowaną dawką anestetyków. Środek ten pozwala na bezbolesne odejście pupila, jednak jest niezwykle trujący. W ciele zmarłego zwierzęcia utrzymuje się do około roku. Zwłoki, które rozkładają się w przydomowym ogródku lub lesie, oddają do gleby właśnie tę szkodliwą substancję. Oznacza to, że zwierzęta, które będą miały styczność ze zwłokami, mogą się nią zatruć. Może także dojść do przeniknięcia środka do gleby - przez co może on sprawić, że okoliczna roślinność obumrze.

Jeszcze bardziej niebezpieczne są zwłoki bliskich nam zwierząt, które odeszły z nieznanych powodów. Przyczyną śmierci mogą być różne choroby zakaźne, np. parwowiroza, które są niezwykle niebezpieczne dla innych zwierząt, tych żyjących w naszych domu, ale również dzikich. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu tych chorób, warto jest zdecydować się na legalne metody pochówku lub utylizację.

Legalne metody pochówku psa i kota

Zwierzę, które zostało poddane eutanazji w lecznicy weterynaryjnej, standardowo przekazywane jest do utylizacji. Jednak część osób nie godzi się na takie traktowanie futrzastego przyjaciela. Jedną z alternatyw jest, podobnie jak w przypadku ludzi, kremacja. W tym celu należy poinformować weterynarza o chęci skremowania zwierzęcia. Wyspecjalizowane placówki przeprowadzają procedurę, a następnie zwracają właścicielom urnę z prochami, biżuterię, a nawet pamiątkowe odciski łap. Procedura ta jest nie tylko legalna, ale pozwala też na zachowanie unikalnej pamiątki po naszym przyjacielu.

Inną opcją jest pochowanie zwierzęcia na specjalnym cmentarzu dla zwierząt. Podobnie jak w przypadku pochówku ludzi, można pupila pochować i postawić mu pomnik.

Zobacz wideo: Magda Gessler i jej ukochany pies

Magda Gessler i jej ukochany pies
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: psy.pl

Źródło zdjęcia głównego: oversnap/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana