Zwierzęta

Co zrobić, gdy spotkamy w mieście dzika? "Sam z siebie nie atakuje"

Zwierzęta

Autor:
Oskar
Netkowski
Co zrobić, gdy spotkamy w mieście dzika?
Co zrobić, gdy spotkamy w mieście dzika?Dzień Dobry TVN
wideo 2/28

W ostatnich latach coraz częściej dziki można spotkać nie tylko w lesie. Dokarmiane i zwabiane jedzeniem zwierzęta zapuszczają się na osiedla mieszkaniowe. Jak należy się zachować w takiej sytuacji? W Dzień Dobry TVN tłumaczyła to Agnieszka Veljković z WWF Polska.

Spotkanie z dzikiem - co robić?

Dzik nie jest drapieżnikiem, ale kiedy poczuje się zagrożony, może zaatakować. Samiec może ważyć do 300 kg, więc jest naprawdę bardzo ciężkim stworzeniem. Kiedy się na niego natkniemy, należy powoli i spokojnie się wycofać, zachowując kontakt wzrokowy, nie robiąc hałasu wokół siebie. Jeśli zwierzę zacznie biec, należy po prostu zejść mu z drogi. Dziki są mało zwrotne.

- Dzik sam z siebie nie atakuje. W momencie jednak, kiedy poczuje niebezpieczeństwo, może zacząć szarżować. Dla małego dziecka spotkanie z dzikiem może być niebezpieczne, nawet jeśli nie osiągnął pełnej masy - ostrzegła Agnieszka Veljković.

- Jeśli widzimy dzika w lesie, najprawdopodobniej on nas nie zauważy. Nie próbujmy go odstraszać ani klaskać czy gwizdać. Najlepiej udawajmy drzewo, niech on sobie odejdzie. Jeśli dojdzie jednak do interakcji, biegajmy zygzakiem - dodała gościni Dzień Dobry TVN.

Locha z małymi - jak się zachować, kiedy się ją spotka

Jeśli idąc lasem, spotkamy dziczą mamę z warchlakami, absolutnie nie podchodźmy do młodych. Jak przestrzega ekspertka, nigdy nie stajemy też między młodymi a matką. W takich sytuacjach zawsze zadziała instynkt. Dzik nie wie, jakie mamy zamiary. 

- Jak każda matka chroni potomstwo. Dziki rodzą się w kwietniu, czyli w okolicy czerwca - sierpnia, są już podrośnięte. Nasze spotkanie lochy z warchlakami może być niebezpieczne. Oddalamy się spokojnym krokiem. Jeśli matka nie zauważy podejrzanych ruchów, nie odbierze tego jako zagrożenie - podsumowała Agnieszka Veljković.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości