Rodzaje i zastosowanie szpachli

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mężczyzna trzymający w dłoniach szpachlę samochodową.

Szpachla to masa o uniwersalnym zastosowaniu. W zależności od składu można ją wykorzystywać do wyrównywania i wygładzania wielu powierzchni. Ta do drewna sprawdzi się przy wykończeniu lub naprawie mebli czy parkietu. Taka masa to dobre podłoże do kolejnych prac wykończeniowych.

Często stosowanym preparatem jest szpachla samochodowa. Pozwala pokryć wszelkie ubytki w karoserii i wyrównać jej powierzchnię. W naprawie auta przyda się też szpachla do plastiku, dzięki której można odnowić zderzak wykonany z tworzywa sztucznego.

Do czego potrzebna jest szpachla?

Szpachla, inaczej nazywana szpachlówką, to specjalna elastyczna masa, dzięki której można wypełnić rozmaite ubytki i naprawić uszkodzenia. Z jej pomocą wyrównuje się i wygładza różne powierzchnie. Pełni funkcję podkładu pod kolejne prace wykończeniowe, np. nakładanie lakieru. Powodem, dla którego szpachla cieszy się dużą popularnością, jest jej uniwersalność.

Remont mieszkania

HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toaletyHGTV
wideo 2/2

W zależności od składu, masę stosuje się w przypadku drewna, plastiku, metalu czy betonu. Są wersje szpachli o konkretnym przeznaczeniu (np. szpachla do drewna) lub o szerszym zastosowaniu (szpachla do plastiku, stali i aluminium jednocześnie), czyli tzw. szpachla uniwersalna. Profesjonalna masa szpachlowa jest prostym sposobem na wszelkie prace naprawcze, szczególnie w przypadku łatania dziur czy scalania pękniętych powierzchni. Dla osób, które preferują nowoczesne metody, najlepsza będzie szpachla natryskowa, nanoszona pod ciśnieniem. To, ile schnie szpachla, zależy od jej rodzaju i materiału, na który jest nakładana. Może to być 15 min (np. szpachla akrylowa), a niekiedy nawet 2–3 dni w przypadku szpachli epoksydowej. 

Szpachla do drewna

Najczęściej spotykanym produktem jest szpachla do drewna. Wykorzystywana głównie do wypełniania sęków, ubytków, pęknięć czy dziur po szkodnikach lub do naprawy uszkodzeń spowodowanych przez narzędzia stolarskie. Praktyczne są też całe zestawy naprawcze do małych ubytków – szpachla w kilku kolorach i pisaki do barwienia, dzięki którym produkt można zastosować do różnych drewnianych elementów, nawet jeśli różnią się między sobą wybarwieniem. Masę szpachlową często wykorzystuje się do naprawy uszkodzonej podłogi. W takim przypadku dobrze sprawdza się szpachla do parkietu. Do wypełniania wszelkich ubytków nadaje się też szpachla do mebli wykonanych z drewna. Przy wyborze odpowiedniej szpachli warto sprawdzić, czy zawiera terpentynę, która zwiększa przyczepność do powierzchni drewnianych. 

Szpachla samochodowa

Szpachla samochodowa to kolejny rodzaj masy, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest niezastąpionym produktem w naprawie ubytków i miejsc skorodowanych na karoserii. Szpachla do auta występuje w wersji gotowej (szybko schnie, jest twarda) lub dwuskładnikowej (dłużej zachowuje elastyczność), którą należy przygotować z masy i utwardzacza w odpowiednich proporcjach. Wersje z dodatkiem aluminium dobrze sprawdzają się przy miejscach zmieniających temperaturę (np. przy pokrywie silnika). Z kolei szpachla z włóknem szklanym przyda się w naprawie dużych ubytków i uszkodzeń w karoserii.

Szpachla blacharska, mimo dobrej przyczepności do stali, jest podatna na wilgoć, dlatego nałożona na źle przygotowaną powierzchnię spowoduje pojawienie się korozji. Aby szpachla do metalu (szczególnie w wersji poliestrowej) trzymała się jak najdłużej, powinna być nakładana dopiero na lekko zmatowiony grunt epoksydowy, który zabezpiecza karoserię przed rdzą. 

Zastosowanie szpachli

Zastosowań masy szpachlowej jest bardzo wiele. Oprócz naprawy elementów drewnianych, metalowych czy plastikowych, szpachlę wykorzystuje się do wielu innych materiałów i powierzchni. Popularne rodzaje szpachli to:

  • Szpachla do ścian - dzięki niej można wyrównać i wygładzić powierzchnię ścian, co jest niezbędne do prowadzenia dalszych prac, np. malowania. Szpachla gipsowa jest pomocna przy wyprowadzaniu właściwych kątów i prostowaniu sufitów. Do równania takich powierzchni idealnie nadaje się szpachla do gładzi . W przypadku szybkich napraw ściany (wypełniania szczelin, maskowania wkrętów czy łączenia płyt z karton-gipsu) dobrze sprawdzi się szpachla akrylowa. Emulsja szybko schnie, a po wyschnięciu nie pęka;
  • Szpachla do skóry - jest to elastyczna masa służąca do uzupełniania ubytków (pęknięcia, wypalone dziury) w powierzchni skórzanej. Ten typ masy szpachlowej jest stosowany w naprawie mebli i tapicerki samochodowej, które wykonane są ze skóry naturalnej;
  • Szpachla dekarska - jest masą bitumiczną, która ma zastosowanie w naprawie ubytków lub pęknięć pokrywy dachowej i w uszczelnianiu kominów i rynien. Jest odpowiednia do styropianu, zachowuje odporność na wilgoć i różne warunki atmosferyczne;
  • Szpachla do betonu – służy do wygładzenia i naprawy powierzchni betonowych (podłóg, ścian, sufitów, elewacji). Niweluje wszelkie rysy i pęknięcia, jest odporna na różne czynniki atmosferyczne;
  • Szpachla epoksydowa - nowoczesna masa, która może występować w wersji elastycznej lub twardej, w zależności od proporcji składników. Ma szerokie zastosowanie – nadaje się do betonu, drewna, metalu, tworzyw sztucznych, ceramiki lub miedzi. Jest wytrzymała, odporna na zmiany temperatury, wilgoć i korozję. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: vadishzainer/Getty Images

Pozostałe wiadomości