Ogród

Sekretne życie roślin. Botanik: "One wiedzą, że swoiście cierpią"

Ogród

Kosimy trawę, zrywamy kwiaty, kroimy warzywa, rwiemy sałatę - a wszystko to z przekonaniem, że rośliny nie odczuwają bólu. Istnieją jednak badania, które podważają to twierdzenie. Jakie jeszcze sekrety skrywają rośliny?

Czy roślina odczuwa ból?

Są naukowcy, którzy uważają, że rośliny reagują na wyrządzaną im krzywdę. Kiedy więc zostają uszkodzone, uaktywniają neuroprzekaz i syntetyzują substancje szkodliwe.

One wiedzą, że swoiście cierpią. Wiedzą, kiedy odcina się im liść. Nie tylko wiedzą, ale też sygnał w ciągu paru minut zostaje rozpostarty po całym 'ciele' rośliny

- powiedziała botanik, Urszula Zajączkowska.

Czy rośliny rozmawiają ze sobą?

Współczesna nauka zaczyna coraz bardziej rozumieć, w jaki sposób rośliny komunikują się ze sobą, zwłaszcza w chwilach zagrożenia. Jak tłumaczył dziennikarz naukowy Wojciech Mikołuszko, do wysyłania sygnałów służą im związki chemiczne. Kiedy je uwalniają, ostrzegają sąsiadującą roślinę przed niebezpieczeństwem i motywują ją do produkcji substancji ochronnych.

Związki chemiczne są również sposobem odstraszania drapieżników, na przykład gąsienic i mrówek

- dodał Wojciech Mikołuszko.

Dlaczego nie warto często kosić trawy?

Badania naukowe z 2018 roku dowiodły, że trawom warto też dać chwilę wytchnienia. I tak, po sześciu latach od zmniejszenia intensywności koszenia do dwóch cięć w sezonie, na trawnikach rosło o 30 proc. więcej gatunków roślin.

>>> Zobacz także:

Miskant olbrzymi – oryginalna trawa do ogrodu

Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?

Nawożenie trawnika – jak często? Czym? Kiedy?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: B. Dajnowski, S. Repeła

Pozostałe wiadomości