Miskant olbrzymi – oryginalna trawa do ogrodu

GettyImages-1074224662.jpg
GettyImages-1074224662.jpg
Miskant olbrzymi, wykorzystywany głównie na cele energetyczne, może stać się częścią naturalnej kompozycji roślinnej w przydomowym ogrodzie. Świetnie sprawdzi się jako trawa dekoracyjna lub jako żywopłot. Dowiedz się, jak dbać o młode sadzonki oraz jak uprawiać tę roślinę na swojej działce.

Miskant olbrzymi jest mieszańcem gatunkowym , powstałym z połączenia miskanta chińskiego oraz miskanta cukrowego. Współcześnie jest nie tylko rośliną ozdobną, ale także trawą wykorzystywaną w plantacjach energetycznych. Ze względu na dużą wytrzymałość na mróz oraz możliwość stworzenia różnorodnych kompozycji z wykorzystaniem miskanta, może stanowić idealne rozwiązanie do każdego większego ogrodu. Sprawdź, jak uprawiać tę nietypową trawę i jak wykorzystać ją na swojej działce – jako tło dla innych kwiatów czy może jako żywopłot?

Miskant olbrzymi – uprawa

Miskant olbrzymi w ogrodzie jest z pewnością jedną z najłatwiejszych traw w uprawie. Oprócz swoich dekoracyjnych właściwości, jest rośliną cenioną za swoje właściwości zabezpieczające podłoże przed wymywaniem się z niego cennych substancji odżywczych oraz składników pokarmowych. Trawa miskanta olbrzymiego, zasadzona raz, może rosnąć nawet przez kilka lat w tych samym miejscu. Dobrze znosi niskie temperatury, dlatego może być uprawiana jako roślina wieloletnia również w Polsce . Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, jest zabezpieczenie trawy w okresie jesiennym i zimowym. Kępy trawy można obsypać korą lub suchymi liśćmi, aby ochronić je przed zamarznięciem. Kiedy temperatura wzrośnie, a przymrozki miną, warto wiosną podciąć zaschnięte pędy i usunąć ewentualne uszkodzenia. Dla przyspieszenia regeneracji i wzrostu miskanta olbrzymiego można wykorzystać uniwersalny nawóz.

Miskant olbrzymi preferuje gleby próchnicze, ale może rosnąć nawet na nieużytkach rolnych. Ma niewielkie wymagania glebowe . Podłoże o umiarkowanej wilgotności jest idealnym zabezpieczeniem wzrostu i rozwoju miskanta. Na terenach zbyt suchych lub podmokłych trawa może nie rosnąć odpowiednio szybko, a w skrajnych przypadkach – w ogóle się nie przyjąć.

Miskant olbrzymi jako roślina ozdobna w ogrodzie

Miskant olbrzymi może być sadzony pojedynczo, w większych grupach lub jako tło dla mniejszych kwiatowych rabat. Dobrze komponuje się również z innymi gatunkami traw w dowolnym miejscu w ogrodzie. Bywa wykorzystywany jako żywopłot.

Sadzonki często wykorzystywane są w parkach oraz w pobliżu naturalnych jezior i stawów lub sztucznych zbiorników wodnych. Można spotkać je na osiedlach, a także w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i relaksu.

Uprawa w ogrodzie miskanta olbrzymiego pozwala na wykorzystywanie kwiatów w naturalnych kompozycjach kwiatowych lub jako element bukietów. Można do tego celu wykorzystać zarówno żywe, świeżo zerwane części rośliny, jak i wcześniej wysuszone kwiatostany.

Miskant olbrzymi – jak sadzić i jak dbać o sadzonki?

Sadzenie w ogrodzie miskanta olbrzymiego powinno odbywać się w okresie wiosennym lub jesiennym. Najlepszym terminem na przygotowanie ziemi i zasadzenie trawy jest okres między kwietniem a majem, kiedy temperatura od dłuższego czasu utrzymuje się powyżej 10 stopni. Korzenie miskanta powinny być dokładnie zasypane ziemią i delikatnie wgniecione oraz ubite. Nie powinny znajdować się na głębokości mniejszej niż 15 centymetrów. Jeśli w ciągu pierwszych dni przed zasadzeniem lub po zasadzeniu rośliny nie pojawiły się opady deszczu, należy dokładnie podlać podłoże , w którym zakopane zostały korzenie. Regularne podlewanie jest ważne, zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek. Trzeba przy tym uważać, aby nie zalać ziemi, ponieważ mogłoby to doprowadzić do gnicia korzeni, a następnie ich obumarcia.

Sadzonki miskanta olbrzymiego wymagają szczególnej uwagi zwłaszcza podczas pierwszej zimy. Już jesienią warto zabezpieczyć jego pędy, co pozwoli uniknąć wysuszenia i zamarznięcia korzeni, a tym samym konieczności ponownego sadzenia rośliny w kolejnym roku. Trawa potrzebuje ochrony w postaci dowolnych, nadających się do tego materiałów roślinnych, które pomogą jej przetrwać niskie temperatury. Co ważne, w późniejszych latach od zasadzenia, miskant olbrzymi nie jest już tak wrażliwy na mrozy i radzi sobie nawet w bardzo niskich temperaturach (nawet do 15-20 stopni poniżej zera).

Zobacz film: Jesienny las. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!