Nawożenie trawnika – jak często? Czym? Kiedy?

Ogród, trawnik, taczka z ziemią
Fot. ANDREAS SCHULZE/ Getty Images
Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które należy przeprowadzać w ogrodzie, jest nawożenie trawnika. Warto się do tego dokładnie przygotować, sprawdzając optymalne terminy i środki, jakich powinno się w tym celu użyć.

Nawożenie trawnika należy przeprowadzać zgodnie z zasadami, których przestrzeganie gwarantuje, że murawa będzie się świetnie prezentowała. O czym należy pamiętać, nawożąc trawnik?

Nawożenie trawnika – wiadomości ogólne

Prawidłowo przeprowadzone nawożenie trawnika to jeden z tych elementów pielęgnacji, które korzystnie wpływają na jego kondycję. Gęsta murawa w intensywnie zielonym kolorze to chluba ogrodu i marzenie wielu ogrodników. Trawa dość szybko pochłania substancje odżywcze, które znajdują się w górnej warstwie gleby, a to sprawia, że potrzebuje regularnego „dokarmiania”. Właśnie z tego powodu nawożenie trawników jest tak istotną kwestią.

Kiedy nawozić trawnik?

Nawóz do trawy należy stosować 3–4 razy w roku. Pierwszy termin nawożenia trawnika to początek wiosny, a konkretnie – przełom marca i kwietnia. Należy jednak pamiętać, że musi ono być przeprowadzone tuż po pierwszym koszeniu. Warto także sprawdzić prognozę pogody, ponieważ nie powinno się nawozić trawy, jeśli zapowiadane są opady śniegu. Wiosenne nawożenie trawnika najlepiej wykonywać przy użyciu nawozów wiosennych lub tzw. nawozów startowych, które charakteryzują się wysoką zawartością azotu. Oprócz tego dostarczają one roślinom potas, fosfor, a także różne mikroelementy.

Drugim terminem nawożenia trawy jest maj i czerwiec. Nawożenie trawnika nie powinno jednak odbywać się w czasie suszy. W tym przypadku wykorzystuje się nawozy uniwersalne. Jeżeli jednak zawierają azot, można je stosować maksymalnie do końca czerwca. W przeciwnym wypadku trawa rozrośnie się za bardzo i nie będzie w stanie prawidłowo przygotować się na zimę.

Kolejny termin to jesień. To ostatnie „dokarmianie” trawy przed zimą, którego celem jest odpowiednie przygotowanie roślin na mroźny okres. Nawożenie trawnika należy przeprowadzić w okresie między połową sierpnia a początkiem października. Najlepiej podzielić nawóz jesienny na dwie dawki, z których pierwsza zostanie podana pod koniec sierpnia, a druga na przełomie września i października. Nawozy stosowane jesienią zawierają azot w znikomych ilościach lub są go w ogóle pozbawione. Odznaczają się jednak wysoką zawartością potasu i fosforu, składników potrzebnych do prawidłowego przezimowania trawnika.

Organiczne nawożenie trawnika

Oprócz stosowania nawozów mineralnych warto wykorzystać nawozy organiczne. Raz na kilka lat, wiosną lub jesienią, można rozsypać po powierzchni trawy granulowany obornik albo nieodkwaszony torf wysoki. Sprawdzi się także kompost, który można stosować znacznie częściej niż nawozy sztuczne.

>>> Pielęgnacja trawnika. Czy warto kupić robota koszącego?

Jak nawozić trawnik?

Przed nawożeniem należy także dowiedzieć się, jak prawidłowo przeprowadzać ten zabieg. Przede wszystkim nawóz musi być równomiernie rozłożony na całej powierzchni trawnika. Na murawach o dużej powierzchni można do nawożenia użyć siewnika. W przypadku mniejszych trawników najlepiej będzie podzielić nawóz na dwie części. Pierwszą z nich należy rozrzucić, idąc wzdłuż murawy, natomiast drugą – idąc w poprzek. Jeśli się tego nie zrobi, to w niektórych miejscach na trawniku pojawią się plamy. Tam, gdzie nawozu będzie zbyt dużo, trawa zacznie żółknąć, z kolei w miejscach, którym zostanie dostarczona idealna porcja, trawa stanie się intensywnie zielona. Taki trawnik wygląda bardzo źle, gorzej nawet niż gdyby w ogóle zrezygnowano z nawożenia. Wówczas jedynym ratunkiem będzie obfite podlewanie darni, które pozwoli wyrównać ilość składników. Jednak w miejscach, gdzie trawa została wypalona, należy dosiać odpowiednią ilość mieszanki i załatać dziury.

Nawożenie trawnika: analiza gleby

Zobacz film: Grunt to ziemia. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Choć wiele osób pomija ten krok, to warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i oddać próbkę gleby do analizy w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Najlepiej zrobić to jeszcze przed podjęciem decyzji o założeniu trawnika. Wówczas można odpowiednio przygotować glebę do wysiewania nasion. Takie rozwiązanie pomoże precyzyjnie określić dawki nawozu i odpowiednie proporcje ich poszczególnych składników.

Nawożenie trawy: analiza pH

Istotnym zabiegiem przy pielęgnacji trawnika jest także korygowanie kwasowości gleby, które należy przeprowadzać raz na 2–3 lata. Należy wówczas sprawdzić pH gleby (samodzielnie lub w oddziale okręgowej stacji chemiczno-rolniczej). Optymalne pH trawy wynosi od 5,5 do 6,5. Jeżeli jest ono zbyt wysokie, należy zastosować nawozy zakwaszające, w przeciwnym wypadku powinno się glebę odkwasić. Zazwyczaj w tym celu używa się granulowanego wapna.

Zobacz też: 

>>> Rośliny cebulowe kwitnące wiosną i latem

>>> Zielnik – jak zrobić własny ogród ziołowy

>>> 

Konwalia – majowa piękność

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!