Ogród

Rośliny do zadań specjalnych, czyli pnącza na balkonie i w domu. Jak je rozmnożyć?

Ogród

Chcesz zakryć brzydki widok, albo odgrodzić się od sąsiadów? Z pomocą przychodzą rośliny do zadań specjalnych, czyli pnącza. O tym, jakie wybrać i jak je rozmnożyć, opowiedział Łukasz Skop, prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?”.

Pnącza na balkon i do domu

Rodzajów jest wiele, jednak warto wybrać te sprawdzone. A takie polecił nam Łukasz Skop, który prowadzi cykl „Co z tego wyrośnie?”. Wybrał cztery gatunki pnączy balkonowych. Trzy, które zrzucają liście na zimę i jeden, zimozielony:

  1. 1Tunbergia oskrzydlona o pięknych, żółtych, słonecznych kwiatach z czarnymi środkami. Jest to roślina jednoroczna, która szybko rośnie i dobrze rozwija się w półcieniu.
  2. 2Klematisy – rośliny wieloletnie, zwane także powojnikami. Świetnie rosną na nasłonecznionych balkonach.
  3. 3Rdestówka Auberta – wieloletnia, od zadań niemożliwych. Tylko podczas jednego sezonu jest w stanie wydać pędy o długości nawet do kilku metrów. Białe, drobne kwiaty pojawiają się na roślinie od lipca do jesieni.
  4. 4Pospolity bluszcz, który jest zimozielony, dobrze sprawdzi się na zacienionych, północnych balkonach.

Nastała moda na „miejską dżunglę”. Tę można bardzo łatwo stworzyć w swoim domu. A pomogą nam w tym monstera, filodendron pnący czy filodendron czerwieniejący.

Rozmnażanie roślin

Filodendrony w bardzo łatwy sposób można rozmnożyć. Przede wszystkim musimy znaleźć korzenie powietrzne, których użyjemy do przygotowania sadzonki. Dodatkowo potrzebujemy arkuszu folii aluminiowej i garści mokrej ziemi. Kwadratowy arkusz z folii zginamy na pół i formujemy z niej lejek wokół pędu filodendrona. Tak, żeby korzenie powietrzne znalazły się wewnątrz.

Nasypujemy ziemi do wewnątrz tego lejka tak, żeby wszystkie korzenie były szczelnie przykryte

- tłumaczy Łukasz Skop.

Następnie zawijamy folię na roślinie, tworząc aluminiową bulwę. Roślinę odstawiamy w miejsce, w którym stała na około miesiąc. Po tym czasie sadzonkę będziemy mogli odciąć i przesadzić do innej doniczki. Taki sposób nazywa się rozmnażaniem przez odkłady powietrzne. Z kolei wszystkie pnącza ogrodowe i krzewy o giętkich pędach można rozmnożyć także przez odkłady, ale w tym wypadku poziome. Jak to zrobić?

Do odkładu poziomego wybieram bardzo giętki pęd, który będę łatwo mógł przygiąć do samej ziemi

- mówi ogrodnik.

Przygięty pęd, w miejscu, w którym styka się z ziemią, będzie wypuszczał nowe korzenie. Żeby pobudzić je do wzrostu, można delikatnie uszkodzić skórkę sekatorem. W miejscu zadrapań, należy przytwierdzić pęd do podłoża i obsypać garścią ziemi, natomiast wierzchołek pędu skierować do góry. Zostawiamy do jesieni. Jeżeli pojawią się nowe korzenie, wówczas będzie można odciąć sadzonkę i przesadzić w nowe miejsce.

Zobacz też:

Jak urządzić bujny i pachnący zielnik? Poznaj niezawodne sposoby Łukasza Skopa

Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?

Ireneusz Paduch i jego 800 kaktusów: "One kochają słońce"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości