Ogród

Kwiat na muchy, czyli Dionaea muscipula - jak go uprawiać?

Ogród

Aktualizacja:
Fot. Science Photo Library - PASIEKA / Getty Images

Dionaea muscipula, czyli muchołówka amerykańska, pochodzi z Ameryki Północnej. Ten mięsożerny kwiat należy do rodziny roślin rosiczkowatych. Muchołówka żywi się głównie muchami, robakami i pająkami. Hodowla muchołówki – uprawa, pielęgnacja – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Muchołówka to roślina , którą w naturalnym środowisku znajdziemy jedynie na bagnach w dwóch stanach Ameryki: w Karolinie Północnej i Południowej. Ten kwiat na muchy ma na końcach blaszek liściowych specjalne włoski. Są one bardzo delikatne i wrażliwe. Gdy zostaną podrażnione przez muchę zwabioną nektarem i czerwoną barwą, liście zamykają się gwałtownie, tworząc śmiertelną pułapkę dla owada. Muchołówka następnie wydziela soki trawienne i trawi zdobycz – proces ten może trwać od tygodnia do nawet dwóch. Następnie mięsiste blaszki liściowe ponownie się otwierają, czekając na następną zdobycz. Jedna blaszka liściowa może zacisnąć się kilka razy. Jak uprawiać tę oryginalną roślinę?

Muchołówka – uprawa

Muchołówki są łatwe w uprawie. Należy jedynie stosować się do kilku podstawowych zaleceń. Po pierwsze, dionaea muscipula powinna być ustawiona w dobrze nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, gdy przez cały dzień kwiat jest wystawiony na promienie słoneczne. Muchołówkę możemy ustawić na parapecie od strony południowej, wtedy kwiat będzie mieć stały dostęp do światła słonecznego. Od marca do października roślinę możemy trzymać na dworze przez całą dobę. Ten owadożerny kwiat jest ciepłolubny - w lecie idealna temperatura do jego rozwoju to 20–30 stopni C.

Najlepsze podłoże dla muchołówki to kwaśny torf zmieszany z gruboziarnistym piaskiem lub żwirkiem. Torfu powinno być dwa razy więcej niż piasku. Odczyn powinien być kwaśny i wynosić pH 3-5. Muchołówki nie trzeba nawozić.

Pielęgnacja muchołówki

Do podlewania muchołówki powinniśmy używać miękkiej wody. Możemy stosować wodę destylowaną lub przegotowaną kranówkę. Bardzo istotną rzeczą przy pielęgnacji muchołówki jest pamiętanie, że ziemia musi być wilgotna przez cały czas. Dlatego najlepiej jest ustawić doniczkę na podstawce lub umieścić ją w większym pojemniku, do którego będziemy mogli wlewać wodę.

Powinniśmy uważać na to, by nie dotykać włosków rośliny, bowiem blaszki liściowe mogą zamknąć się jedynie kilka razy.

Muchołówka – zimowanie

Okres spoczynku dla muchołówki to zimowe miesiące. W tym czasie należy przenieść roślinę do dobrze zacienionego, chłodnego miejsca. Przed zakupem muchołówki powinniśmy zadbać więc o odpowiednie miejsce. Kwiat możemy przechowywać na przykład w piwnicy lub w spiżarni. Temperatura w otoczeniu muchołówki w okresie zimowym powinna wynosić minimalnie 0 stopni C a maksymalnie 15 stopni C. Optymalna temperatura dla muchówki w okresie zimowym to 10 stopni C. Muchówka znajduje się w okresie spoczynku przez około 6 tygodni. Jeśli w tym czasie zapewnimy roślinie dobre warunki, pięknie się rozwinie na wiosnę. Nie należy martwić się, że roślina w zimie gubi liście – to normalny proces. Jeśli zaobserwujemy sczerniałe liście, należy je usunąć.

Podczas okresu spoczynku powinniśmy ograniczyć podlewanie. Jednak musimy pamiętać o tym, by podłoże było zawsze lekko wilgotne. Muchołówkę w zimie powinniśmy podlewać mniej więcej co dwa tygodnie.

Kwitnienie muchołówka

Dionaea muscipula kwitnie od maja do lipca. Kwiat muchołówki jest niewielki, ma średnicę około 5 mm i biały kolor. Warto wiedzieć, że kwitnienie w przypadku gdy muchołówka jest słaba, może doprowadzić do jej całkowitego obumarcia.

Kiedy można przesadzać muchołówkę?

Muchołówkę możemy przesadzać przez cały rok, jednak zaleca się to robić na wiosnę. Roślinę powinno się przesadzać co dwa lata. Podczas przesadzania należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ system korzeniowy muchołówek jest słabo rozwinięty i delikatny, dlatego też łatwo go uszkodzić. Gdy uda nam się wyciągnąć muchołówkę z doniczki, należy dokładnie oczyścić korzenie, a następnie umieścić roślinę w nowej doniczce.

Dionaea muscipula – cena

Muchołówka jest bardzo atrakcyjną rośliną ze względu na swoje liście – pułapki. Roślina ta będzie stanowić niecodzienną ozdobę w każdym domu. Szczególnie zainteresowane tym owadożernym kwiatem są dzieci.

Muchołówkę w wersji mini można kupić już za około 15 zł. Do wyboru mamy wiele odmian muchołówek, które zostały sztucznie wyhodowane. Popularne są na przykład dionaea muscipula low giant . Ceny dojrzałych muchówek wynoszą kilkadziesiąt złotych. Kwiat ten możemy kupić w większych sklepach ogrodniczych lub na aukcjach internetowych. Po zakupie muchołówki powinniśmy ją przesadzić.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości