Ogród

Jak dbać o tulipany, by przez długi czas pięknie prezentowały się w wazonie?

Ogród

Jak dbać o tulipany, by przez długi czas pięknie prezentowały się w wazonie?

Bartek Jędrzejak zabrał widzów do świata tulipanów. Wbrew pozorom nie pojechał wcale do Amsterdamu, lecz odwiedził polską miejscowości Żółwin. Na miejscu rozmawiał ze specjalistami i dowiedział się, jak zadbać o kwiaty, by stały w wazonach jak najdłużej. 

Tulipany - symbol wiosny

Gdy za oknem pojawiają się dodatnie temperatury, a przyroda powoli budzi się do życia, naszym oczom ukazują się kolorowe tulipany. Skatalogowanych gatunków tych pięknych kwiatów jest naprawę dużo, bo aż 5 tysięcy. Wśród wielu odmian jest m.in. tulipan Jan Paweł II, czy biało-czerwony tulipan Lech Wałęsa. Bartek Jędrzejak wyjaśnił nam, skąd wzięła się tradycyjna nazwa "tulipan". 

- Kiedyś sułtani tureccy przystrajali swoje turbany tymi kwiatami i właśnie stąd wzięły one swoją nazwę. Tulipan to po prostu turban – powiedział prezenter pogody.

Tulipany to także jedne z najczęściej uprawianych kwiatów ozdobnych na świecie. Obecnie może sobie na nie pozwolić każdy, jednak w XVII wieku cebulki tych roślin były tak drogie, że można było sobie za nie kupić posiadłość. 

Co zrobić, by tulipany jak najdłużej stały w domach?

Tulipany, które kupujemy w sklepie, kwieciarni czy na bazarku najczęściej pakowane są w przeźroczyste folie. Zakładane są one na kwiaty, nie tylko, by ułatwiać transport, ale także zabezpieczyć rośliny przed uszkodzeniami i utrzymać je w pozycji pionowej.

Kiedy przyniesiemy kwiaty w folii do domu, nie ściągamy jej od razu. Najpierw obcinamy łodyżki i w folii pionowo wkładamy do wazonu na 30 minut. Jeśli w takiej pozycji tulipany napiją się wody, będą stały pionowo. Jeśli wody napiją się w pozycji klapniętej, już raczej się nie podniosą 

– powiedział Bartek.

Kolejny patent na piękne tulipany dotyczy ilości i temperatury wody wlanej do wazonu. Jak się okazuje, powinna być ona letnia i sięgać mniej więcej do połowy łodygi. Warto zwróci także uwagę, by liście nie były zanurzone w wodzie. W przeciwnym razie szybko zaczną gnić. Ponadto, zawsze po wymianie wody na świeżą, umyjmy także wazon.

- Tulipany bardzo lubią wodę i piją jej dużo. Lejmy jej niewiele, ale cały czas pilnujmy, żeby dolewać świeżej wody. Tulipany nie przepadają też za ciepłem i promieniami słonecznymi -dodał Bartek. 

Idealna temperatura dla tych kwiatów to 15 st. C, dlatego pamiętajmy, aby nie stawiać tulipanów przy kaloryferach, a raczej przy lekko uchylonych oknach. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Kwiaty na poprawę humoru zimą. Ciekawe propozycje Łukasza Skopa

Kwiaty pogrzebowe – jakie gatunki i kolory wybrać?

Zalipie – polska wieś znana na całym świecie. "Tu kwiaty kwitną cały rok"

Reporter: Bartek Jędrzejak
Co sądzisz o tym artykule?
75
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0