Klocki wrzucamy do plastiku, a lustro do szkła? Nic z tych rzeczy. Poznaj główne błędy w segregacji odpadów

389A3382
Źródło: Dzień Dobry TVN
Segregujemy śmieci
Segregujemy śmieci
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Mogłoby się wydawać, że segregacja śmieci nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy podzielić domowe odpady na te stworzone ze szkła, papieru czy tworzywa sztucznego, a pozostałości umieścić w pojemnikach z napisem "zmieszane", "zielone" lub "bio". Ekspertka Monika Michalska-Szulc przekonuje jednak, że tak uproszczone podejście do tematu generuje wiele popełnianych podczas sortowania błędów. Oto najpopularniejsze z nich.

Segregacja śmieci. Rozmiar odpadów ma znaczenie

Wyprodukowane z plastiku klocki czy opakowania po pomadkach kojarzą nam się zazwyczaj z odpadami, które nazywamy tworzywami sztucznymi. Choć w większości przypadków skład materiału tych przedmiotów jest zgodny ze wspomnianą kategorią, to ich rozmiar utrudnia realizację nieodstępującej od norm, książkowej segregacji. Skąd wzięła się ta przeszkoda?

Niewielkie gabaryty śmieci sprawiają, że większość z nich gubi się podczas wieloetapowego procesu sortowania, dlatego warto od razu wrzucić je do kosza na odpady zmieszane.

- Te odpady przechodzą przez różne sita. Takie sito ma średnicę np. 8 centymetrów, więc jak mamy np. opakowanie po pomadce, to wpadnie w sito i przepadnie. Wtedy to jest takie podsito, my tak na to mówimy w branży i to idzie na składowisko odpadów ogólnych. Powinniśmy to wrzucić do zmieszanych, bo transport tych odpadów itp. to jest generacja dodatkowych kosztów, pracy - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN ekoedukatorka odpadowa Monika Michalska-Szulc.

Do pojemnika z napisem "zmieszane" trafiają również m.in. jednorazowe maszynki do golenia czy wypisane długopisy lub flamastry.

Najczęstsze błędy popełniane przy segregacji odpadów

Wiele wątpliwości związanych z sortowaniem śmieci narasta podczas pozbywania się pozostałości lekarstw. Tzw. listki po tabletkach powinny trafić wprost do pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych, natomiast opakowania nieopróżnione muszą zostać oddane do apteki lub do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Co jeszcze sprawia nam trudność? Jakie błędy w segregacji często popełniamy? - Wrzucamy np. szkło płaskie, jakieś lustro czy naczynia żaroodporne, czy ceramikę do szkła takiego zwykłego, podczas gdy do szkła zwykłego powinniśmy wrzucać tylko np. butelki szklane albo słoiki, czyli wszystko to, co jest szkłem opakowaniowym. (...) Jeżeli mają nakrętki aluminiowe, lepiej je wrzucić do szkła razem, a słoiki lepiej odkręcać. Jeżeli chodzi o nakrętki ze słoików, to one są większe, więc łatwiej je wysortować ze strumienia odpadów tworzywowych - uświadamia w Dzień Dobry TVN Monika Michalska-Szulc.

Ekspertka dodaje, że z aktualnymi informacjami i wskazówkami dotyczącymi prawidłowego sortowania odpadów można zapoznać się na stronach internetowych poszczególnych gmin. - Różnice w segregacji zależą od tego, czym dysponuje dana gmina: jaką sortownią, jakim sprzętem. Oni wiedzą najlepiej, jakie wytyczne podać - komentuje specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!