Dom

Nowoczesny dom antysmogowy w Zakopanem. "Nie ma komina, nie używamy tu żadnych palenisk"

Dom

W górach każdy z nas powinien wypoczywać i oddychać świeżym powietrzem, jednak w okresie grzewczym trujemy się dymem z kominów. Nie tylko klimat i atmosfera zimy unoszą się tam bowiem w powietrzu, ale także smog. Naprzeciw temu wyszedł inżynier Bartłomiej Zubek, który udowadnia, że górale nie tylko idą z duchem czasu, ale wyznaczają nowe trendy w budownictwie i nowoczesnych technologiach.

Niebezpieczeństwo palenisk

Bartłomiej Zubek od 7 lat pracuje w Tatrzańskim Parku Narodowym jako specjalista do spraw ochrony środowiska. Z wykształcenia jest inżynierem. Już od dziecka natura była mu bliska, gdyż wychowywał się w pobliżu zakopiańskiego lasu. Jednak decyzję o zbudowaniu antysmogowego domu podjął zaledwie kilka lat temu. Miał na to wpływ niespodziewany i nieprzyjemny epizod w jego życiu, który mógł skończyć się tragicznie.

- Kiedyś używaliśmy w moim starym rodzinnym domu do ogrzewania węgla. (...) Był taki nieprzyjemny epizod, który nas skłonił do zmiany tego na lepsze. Przez niedomknięty przez nieuwagę podajnik pieca, ulotnił się dym i byśmy się wytruli z rodziną pewnej nocy. Od tego czasu postanowiliśmy, że kończymy z paleniskami, bo to jest za duże ryzyko - tłumaczył w Dzień Dobry TVN inżynier.

Przez kilka lat jeździł z żoną po Polsce i podpatrywał różne projekty. Wspólnie czerpali inspiracje. I tak w zeszłym roku postawili dom, który jest całkowicie samowystarczalny i nie zanieczyszcza powietrza.

Dom antysmogowy

Dom zakopiańskiego inżyniera jest drewniany, ze strzelistym dachem. Jego serce znajduje się w pomieszczeniu liczącym około 2,5 mkw. Mieszczą się w nim urządzenia pozyskujące energię odnawialną i dbające o racjonalne zarządzanie energią. Ogrzewanie budynku zimą, chłodzenie pomieszczeń latem oraz przygotowanie ciepłej wody zapewniają wyłącznie pompy ciepła.

- Antysmogowość to przede wszystkim nieemitowanie zanieczyszczeń przy niskiej emisji, która powoduje smog. (...) Dom nie ma komina, nie używamy tu żadnych palenisk, no i sam też dom jest antysmogowy wewnątrz, czyli nie wpuszcza zanieczyszczeń smogowych do środka, dzięki dokładnej filtracji powietrza - mówił Bartłomiej Zubek.

Każda cząstka powietrza, która wpada do domu, musi przejść przez filtry dwóch rodzajów (mikropyłowego i z węglem aktywnym), żeby wyeliminować pyły zawieszone i nieprzyjemne zapachy. Co ponadto?

- Cały rok pracuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, więc tego ciepła nie marnujemy. To jest dom z energii, którą się wytworzy już w pompach ciepła. Nie marnujemy jej. Ona zatrzymuje się w budynkach prawie w 100 proc. - wyjaśniał w naszym programie inżynier.

Powietrze w Małopolsce

Raport Smogowy pokazuje, jak zanieczyszczone powietrze jest w całej Małopolsce. Na liście 15 miast z największą liczbą dni, w których poziom pyłu PM10 został przekroczony w 2019 roku, jest aż 6 miast z tamtego regionu.

- To jest utrapienie od początku sezonu grzewczego. Gdzieś od października do kwietnia jest ciężko wyjść z domu, żeby taki był dzień, w który nie czuć tych dymów i palenisk - powiedział specjalista ds. ochrony środowiska.

Z tego powodu pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego uważa, że wszyscy powinni zrezygnować z węgla i kominów, gdyż technologia pozwala już żyć inaczej.

- Powinno być bez kominów. Jesteśmy już na takim etapie technologicznym, że nie warto budować domów z kominami. Trzeba o te dzieciaki i o nas samych zadbać - dodał Bartłomiej Zubek.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości