Rysie w Polsce zamieszkują tereny gór i Parków Narodowych. Jako gatunek zagrożony wyginięciem ryś figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Gdzie występują polskie rysie?
"Akademia Ogrodnika" odwiedziła kaszubski ogród projektantki Agnieszki Hubeny-Żukowskiej. To duży teren o zróżnicowanych klimatach. Łąka Robinsona to jego najbardziej naturalna część. Jakie rośliny można na niej spotkać i jak o nią dbać?
Otyłość u kotów, podobnie jak u ludzi, może być groźna dla ich zdrowia i życia. Właściciele czworonogów nie powinni zatem ignorować nadwagi zwierzaka. Jak właściwie zabrać się za odchudzanie naszych pupili? Na te pytania odpowiedziała dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker, specjalistka chorób psów i kotów.
Tuberoza wonna jest mało znana w Polsce i nie jest uprawiana tak często, jak inne rośliny typowo ogrodowe. Jest jednak niezwykle ozdobna i może znajdować szerokie zastosowanie na działkach. Gdy chce się urozmaicić ogród i wprowadzić do niego oryginalne, rzadko spotykane rośliny, warto sięgnąć po tuberozę wonną. Jak wygląda uprawa tuberozy wonnej oraz czym charakteryzuje się ten gatunek?
Andrzej Furman stworzył wyjątkowe miejsce w rodzinnych Pabianicach. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników zaprojektował piękny ogród, w którym rosną setki tysięcy kwiatów. Jak do tego doszło?
Każda osoba uprawiająca rośliny marzy o tym, by zawsze cieszyły one swoim pięknym widokiem. Niestety czasami w realizacji tych planów przeszkodą okazują się ślimaki i inne szkodniki. Jak zabezpieczyć rośliny przed ich atakami? Z poradą spieszy Łukasz Skop w kolejnym odcinku "Co z tego wyrośnie?".
Choroby ogórków mogą doprowadzić do strat materialnych, zwłaszcza kiedy atakują uprawy przemysłowe. By uniknąć kłopotów, warto stosować się do kilku prostych zasad. A kiedy już ogórki dopadnie jakaś infekcja, należy jak najszybciej przystąpić do jej zwalczania.
Edyta Pazura pochwaliła się w mediach społecznościowych pięknymi hortensjami. Jak przyznała, z roku na rok są one coraz wyższe i dorodniejsze. Jaki jest jej sposób na bujną roślinność w ogrodzie? Jeden z przechodniów wyjaśnił. "Jest Pani dobrym i wrażliwym człowiekiem, a kwiaty to lubią".
Przydomowy basen to doskonały sposób na ochłodę i relaks w upalne, słoneczne dni. Każdy basen, również ten na stelażu czy dmuchany, wymaga odpowiednich zabiegów, aby zgromadzona w nim woda służyła jak najdłużej i była bezpieczna dla kąpiących się w niej osób. O czym warto pamiętać?
Ocet ma dużo więcej możliwości zastosowań, niż się może wydawać. Sprawdza się nie tylko w roli wzmacniacza smaku, ale też jako środek czyszczący, pochłaniacz zapachów czy odkamieniacz. Sprawdź, do czego jeszcze można go wykorzystać.
Choć większość osób znanych z pierwszych stron gazet na stałe osiedliła się w Warszawie to są również tacy, którzy mieszkają w innych częściach Polski. Niektóre z gwiazd prócz ciszy i spokoju mogą cieszyć się także zniewalającym widokiem z okna. Kto zamieszkał z dala od stolicy i gdzie znane osoby znalazły swoje miejsce na Ziemi?
Od pewnego czasu w mediach społecznościowych pojawiają się informacje, że przez pandemię koronawirusa wstrzymano nabór do wolontariatu w schronisku na Paluchu i nie przywrócono go mimo poluzowania obostrzeń. Zdaniem wolontariuszy, zwierzęta są pozbawione wystarczającej liczby spacerów.
Mokra karma dla psa to zwykle jeden z ulubionych rarytasów wszystkich czworonogów. Często smakuje psom znacznie bardziej niż sucha karma – jest dla nich aromatyczna i kusi miękką, wilgotną konsystencją. Musisz jednak pamiętać, że karma mokra dla psa jest mniej treściwa niż jej suche odpowiedniki.
Makaron dla psa nie powinien stanowić podstawy żywienia, a być jedynie jego uzupełnieniem. Jest to źródło węglowodanów, które są jednym z niezbędnych składników zbilansowanej diety czworonoga. Powinien być dobrej jakości i podawany w odpowiednich proporcjach, aby nie stał się przyczyną problemów zdrowotnych psa.
Choroby skóry u psa są najczęściej spowodowane drobnoustrojami, alergiami, pasożytami lub zmianami hormonalnymi. Pierwszym sygnałem alarmującym o patologii jest zwykle świąd i zmiana zachowania pupila. Leczenie problemów dermatologicznych u psa jest złożonym i długotrwałym procesem.
Niekiedy dzieci marzą o niezwykłych elementach wystroju wnętrz, które nadadzą ich pokoju niepowtarzalnego charakteru. Świetnym pomysłem dla dziewczynki jest wybudowanie jej zamku. Jak to zrobić? Zainspiruj się pomysłem z programu "Dom nie do znudzenia".
Przydomowy ogródek daje możliwość uprawiania własnych warzyw, które później można wykorzystać jako dodatek do zdrowych potraw. Przydaje się także w sezonie letnim, kiedy pragniemy wypocząć w cieniu drzew bądź cieszyć się promieniami słońca na wygodnym leżaku. Czy można to ze sobą połączyć? I jak zaaranżować własny kącik warzywny na niewielkim terenie? Odpowiedzi na te pytania znają Olga Szarmach i Izabela Piórkowska z programu "Wymarzone ogrody".
Aranżacja przestrzeni mieszkalnej to odpowiedzialne zadanie, bez względu na to, czy budujemy dom od podstaw, czy też podejmujemy się remontu starego budynku. Wnętrze może wydawać się większe nie tylko za sprawą wyburzania ścian i podnoszenia sufitów, ale także dzięki odpowiednio dobranym meblom i dodatkom. Czy można powiększyć przestrzeń w domu, a przy okazji połączyć ze sobą dwa różne style jego wystroju? Program "Domy z potencjałem - wnętrza z pomysłem" udowadnia, że tak.
Sztuczki i triki wykonywane przez psy w trakcie konkurencji dogfrisbee mogą imponować. Dyscyplina ta staje się coraz popularniejsza wśród właścicieli czworonogów, którzy w parkach trenują ją także amatorsko. Nie ma czemu się dziwić, frisbee dla psa to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu ze zwierzęciem i budowanie trwałych więzi między psem a właścicielem.
Gotowanie posiłków dla psa może być dobrą alternatywą dla gotowej karmy, jednak tylko wtedy, gdy będzie dobrze przemyślane. Pupilowi z pewnością nie powinno się podawać resztek ze stołu, które mogą zawierać składniki zagrażające zdrowiu, a nawet życiu czworonoga.
W dzielnicy domów szeregowych na obrzeżach miasta mieszkają Iwona i Sławek. Do swojego lokum wprowadzili się 11 lat temu. Nic dziwnego, że ich salon potrzebował już remontu. W tym postanowił pomóc im Krzysztof Miruć – architekt i pasjonat designu. Jak przebiegła metamorfoza wnętrza?
Surowa karma dla psów może zawierać bakterie odpowiadające za groźne infekcje. Naukowcy ostrzegają, że wiele z nich nie reaguje na leczenie. Nieumiejętne obchodzenie się z pokarmem dla zwierząt może doprowadzić do olbrzymiego wzrostu populacyjnej odporności na antybiotyki.
Filcowanie to technika, która pozwala uformować wełnę w taki sposób, aby miała ona pożądany kształt. Można wyróżnić dwa rodzaje filcowania – na mokro i na sucho. Do pierwszego typu potrzebne są woda i mydło, do drugiego specjalna igła.
Kalia cieszy się coraz większą popularnością, również w Polsce. Ten egzotyczny kwiat pojawia się nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonach i parapetach mieszkań. Kalia w doniczce może być naprawdę piękną ozdobą, jeśli się wie, jak należy ją uprawiać i pielęgnować. Zdrowe rośliny zawsze zwracają uwagę otoczenia.
Jagoda kamczacka jest rośliną, którą warto uprawiać choćby z tego względu, że jej owoce są bardzo zdrowe. Jest mrozoodporna, więc dobrze nadaje się także do naszego klimatu. Dowiedz się, jak ją prawidłowo uprawiać, dlaczego warto to robić, a także jakie są zastosowania dla pysznych owoców jagody kamczackiej!
Agnieszka Sienkiewicz pochwaliła się w mediach społecznościowych kawałkiem ziemi na Mazurach. Aktorka zdradziła, że zamierza tam stworzyć wspaniałe siedlisko. Kto pierwszy zarezerwował już pobyt w tym miejscu?
W trakcie lata taras staje się centrum życia w wielu polskich domach. Jak jednak go dobrze zaprojektować, by jednocześnie był nie tylko ładny, ale i funkcjonalny? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała ekspertka w dziedzinie urządzania wnętrz, Ewa Mierzejewska.
Sezon na maliny trwa w najlepsze. Wśród wielu miłośników tych owoców stale powraca pytanie: myć czy nie myć? Wątpliwości nie powinny dziwić. To bardzo delikatne owoce, które nietrudno jest uszkodzić. Czy w taki razie maliny powinno się opłukiwać? Podpowiadamy, jak to zrobić prawidłowo.
Maliny to słodkie i charakterystyczne w smaku owoce, które smakują niemal każdemu. Są miękkie, aromatyczne i mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można ich używać do deserów, ciast, sosów, jak i robić z nich soki, które są świetnym uzupełnieniem herbat.
Małgorzata Głowacka kilka lat temu zdecydowała się na adopcję psa. Dziś jej ekipa liczy już siedem czworonogów. Wśród załogi znalazło się pięć buldogów angielskich i dwa koty. Jak rodzina radzi sobie na co dzień, jak wyglądają spacery oraz podróże? O tym postanowiłam porozmawiać z opiekunką wesołej załogi.