Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Wcześnie wykryty rak piersi daje się skutecznie leczyć. Jak go rozpoznać?

Planuję długie życie

Wcześnie wykryty rak piersi daje się skutecznie leczyć. Jak go rozpoznać?

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Mimo że wcześnie wykryty daje szanse na pełne wyleczenie, to Polska – jako jedyny kraj w Unii Europejskiej – odnotowuje rosnącą liczbę zgonów z jego powodu. Co trzeba wiedzieć o raku piersi i jak skutecznie się przed nim bronić?

Rak piersi w liczbach

Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w 2020 na raka piersi zmarło średnio 41,8 na 100 tysięcy Polek. W 2015 roku było to 31,1, a w 2000 roku – 30,2. To najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Dlaczego Polska pozostaje w tyle? Dzieje się tak ponieważ ogromna grupa kobiet nie zgłasza się na badania. Od wielu lat NFZ rozsyła kobietom między 50. - 60. rokiem życia zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne. Statystyki pokazują, że korzysta z nich zaledwie połowa.

Rak piersi – jak go rozpoznać?

Raka piersi można wykryć wykonując badanie USG lub mammografię. Pierwsze badanie lepiej sprawdza się u młodych kobiet. Mają one więcej tkanki gruczołowej, która odpowiada za produkcję mleka. Na USG jest ona jasna, a zmiany nowotworowe – ciemne. U kobiet, które przekroczyły 40. tkanki gruczołowej ubywa, a przybywa tłuszczowej. W badaniu USG będzie ciemna, tak samo, jak nowotwór. Dlatego u dojrzałych kobiet znacznie lepiej sprawdza mammografia (podczas badania wykonuje się zdjęcie promieniami rentgenowskimi)- tu tkanka tłuszczowa ma jasną barwę. Badanie najlepiej wykonać między 1. a 10 dniem cyklu.

Poza badaniami każda kobieta powinna bacznie obserwować swoje ciało i raz w miesiącu (najlepiej 2-3 dni po miesiączce) wykonywać samobadanie piersi. Składa się ono z dwóch etapów. W pierwszej kolejności kobieta powinna bardzo dokładnie przyjrzeć się swoim piersiom. Poszukać ewentualnych zmian w ich kształcie, wyglądzie brodawki czy kolorze skóry. Drugi etap to badanie palpacyjne – kobieta wykonuje okrężne ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. Powinna zataczać coraz większe koła tak, aby dotrzeć do pach. Jeśli kobieta ma zdrowe piersi w czasie badania nie pojawią się ani ból, ani dyskomfort.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

W ocenie specjalistów USG należy wykonywać raz w roku, a mammografię co dwa lata. Na badania powinna też zgłosić się każda kobieta, która zaobserwuje:

  • zmianę kształtu brodawki sutkowej (np. zaciągnięcie brodawki do środka piersi);
  • zaczerwienienie lub napięcie skóry;
  • wyciek z brodawki sutkowej, który może zawierać w sobie krew;
  • ból piersi lub w okolicy piersi.

Szczególnie czujne powinny być te kobiety, które miały w rodzinie przypadki zachorowania na raka piersi i są nosicielkami mutacji genu BRCA1. W grupie ryzyka znajdują się także kobiety po 50., które nie mają dzieci lub urodziły swoje pierwsze dziecko po 35. roku życia, nie karmiły piersią, długo stosowały antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą, wcześnie zaczęły miesiączkować (przed 12. rokiem życia), późno przechodziły menopauzę (po 55. roku życia), nadużywają alkoholu lub palą papierosy.

Rak piersi – co zrobić, aby nie zachorować?

Wcześnie wykryty rak piersi daje szanse na pełne wyleczenie. Jednak, aby tak się stało kobiety muszą regularnie zgłaszać się na badania. Panie między 50. a 69. rokiem mogą wykonać bezpłatną mammografię w ramach "Programu planuje długie życie", który realizowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie przeprowadzane jest w specjalnych mammobusach, które podróżują po całej Polsce i docierają do najmniejszych i najbardziej oddalonych miejsc w kraju.

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Przeczytaj więcej na temat kampanii Planuję długie życie www.planujedlugiezycie.pl.

Zobacz także:

Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem?

Warzywa i owoce zamiast cukru. Przepisy na żytnie placki, sałatkę z łososiem, ciasto z fasoli oraz koktajl borówkowy

Światowy Dzień Bez Tytoniu. Jak zerwać z nałogiem? "Trzeba poszukać dobrej motywacji wewnętrznej"


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
90
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0