Styl Życia

Trud pracy pielęgniarki w Polsce. "To coś więcej, niż robienie zastrzyków i roznoszenie tabletek"

Styl Życia

Trud pracy pielęgniarki w Polsce. "To coś więcej, niż robienie zastrzyków i roznoszenie tabletek"

12 maja obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Jak tak naprawdę wygląda ich codzienność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Radosław Romanek, pielęgniarz z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca, Anna Gąsior, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii dorosłych w szpitalu MSWiA dla pacjentów covidowych i autorka bloga Anna Gąsior oraz Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarka kiedyś i dziś

Zawód pielęgniarki przeszedł w przeciągu ostatnich lat totalną metamorfozę – dotyczy to zarówno systemu kształcenia (teraz tylko na poziomie wyższym), jak i poszerzonych kompetencji (porada pielęgniarska, recepty, udział w badaniach naukowych, praca naukowa, kwalifikowanie do szczepień itd.), co daje szerokie możliwości rozwoju.

- Od pewnego czasu, od momentu, kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, zmienił się system kształcenia i faktycznie - teraz kształcimy pielęgniarki w systemie wyższym. (...) Jest to bardzo szeroki zakres materiału do przyswojenia, to jest 4,6 tys. godzin, do opanowania. Mamy na tyle dobry system kształcenia, że praktycznie połowa tej liczby godzin, to jest system teoretyczny i w praktyce później oczywiście poszerzamy tę wiedzę - powiedziała w Dzień Dobry TVN Mariola Łodzińska.

Zawód pielęgniarki w praktyce

Niegdyś pielęgniarki tylko realizowały zlecenia lekarskie. Teraz natomiast to samodzielny zawód medyczny - same podejmują decyzje, by ratować swoich pacjentów. Równocześnie pielęgniarki nieustannie są na czołowych miejscach w rankingach zaufania (wyprzedzają ich strażacy, za nimi są np. lekarze).

Zdecydowanie pielęgniarstwo to coś więcej, niż robienie zastrzyków i roznoszenie tabletek. To również świadczenie innych świadczeń zdrowotnych, takich jak monitorowanie stanu pacjenta, realizowanie zleceń lekarskich, świadczeń diagnostycznych, rehabilitacyjnych oraz świadczeń z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej - mówił w naszym programie Radosław Romanek.

Pielęgniarki to bez wątpienia najliczniejsza grupa wśród zawodów medycznych, z czego w Polsce aż 98 proc. to kobiety. Jedynie 2 proc. mężczyzn decyduje się na pracę pielęgniarza. Zawód ten jest ciągle postrzegany bardzo stereotypowo. Dzięki mediom społecznościowym i Internetowi można jednak dogłębnie poznać, na czym polega ich codzienność.

- Dzięki blogom, działaniu pielęgniarek w mediach, które wypływa od nich samych, my możemy budować ten rzeczywisty wizerunek nowoczesnej pielęgniarki, która jest, pracuje i nie jest tylko tłem do pracy innych przedstawicieli zawodów medycznych, także myślę, że to jest fajne. Możemy też przyglądać się temu, jak pracują pielęgniarki za granicą, żeby widzieć, w którą stronę to pielęgniarstwo prawdopodobnie w Polsce pójdzie, bo to już też możemy zaobserwować - mówiła Anna Gąsior.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
76
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0