Korzystanie z udogodnienia, jakim jest dostęp do nowoczesnych technologii daje bardzo dużo szans i możliwości, ale również wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Jednym z nich jest sexting, czyli przesyłanie sobie nagich zdjęć lub filmów .
Czym jest sexiting?
13 proc. nastolatków w wieku od 15 do 18 lat wysłało komuś swoje intymne fotografie, aż 42 proc. otrzymało je od innej osoby. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez instytut NASK. Dane te z pewnością są zaniżone – nie wszyscy mają bowiem odwagę przyznać się dorosłym, a nawet rówieśnikom do tego, co zrobili lub widzieli.
Termin powstał z połączenia słów „sex” i „texting”. Początkowo odnosił się jedynie do wysyłania erotycznych wiadomości SMS. Rozwój technologii sprawił, że został rozszerzony o komunikatory, aplikacje i inne internetowe narzędzia.
Jeżeli mówimy sexting, to brzmi trochę obco. Ale jeśli mówimy 'prześlij nudeski', to już wiemy bardziej, o co chodzi. To może być niebezpieczne, powodować dalsze nadużycia, obniżenie nastroju, to, że osoba, która wysłała tego typu zdjęcia, nie czuje się bezpiecznie
- wyjaśnia Martyna Różycka, ekspertka z Dyżurnet.pl.
Przesłane materiały często trafiają w niepowołane ręce i zaczynają żyć własnym życiem.
Czasami specjalnie ktoś, kto wyłudził te zdjęcia rozsyła je dalej, a czasami po prostu wyciekają, bo telefony między młodymi ludźmi często zmieniają miejsce, młodzież współdzieli hasła dostępu
- ostrzega specjalistka.
"Nie zagub dziecka w sieci"
W ramach programu „Nie zagub dziecka w sieci” powstał film znanego youtubera Reżysera Życia, czyli Daniela Rusina. Autor pokazuje w nim cały proces sextingu.
Były komentarze, że film jest potrzebny, że ten problem istnieje. Miałem też wiadomości prywatne i wiele osób napisało, że ma taki problem. Dzieciaki często myślą, że wysyłają komuś zdjęcie prywatnie i tyle. Ale nie, jak już komuś wyślesz, to naprawdę potem może dotrzeć wszędzie przez Internet. Więc trzeba przestrzegać, bo jest to problem, podobnie jak cała cyberprzestępczość, to jest tylko jego element
- podkreśla Daniel Rusin w Dzień Dobry Wakacje.
Dlatego tak ważne jest, żeby nastolatki wiedziały, że nie są same, że jest zawsze ktoś obok kto jest w stanie ich wysłuchać.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
mat. prasowe
Zobacz też:
Dane osobowe, czyli waluta XXI wieku. Co zmieniły 2 lata z RODO?
Autor: Luiza Bebłot