Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oblegany w czasie koronawirusa. "Najmłodsi dużo mówią o kłótniach z rodzicami"

Sytuacja dzieci w czasie pandemii koronawirusa staje się coraz trudniejsza - alarmuje UNICEF. Wobec najmłodszych nasila się przemoc domowa. Problemem jest również narastający w nich gniew i smutek wywołane izolacją od rówieśników i dalszej rodziny. To, że dzieciom jest teraz szczególnie trudno, potwierdzają dane Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Pomoc w czasie pandemii

Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa polski rząd wprowadził wiele obostrzeń, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się. Zamknięto szkoły i przedszkola.

Niestety, izolacja i brak kontaktów z innymi osobami sprzyjają nasilaniu się aktów przemocy domowej - także wobec dzieci. Potwierdza to większa liczba telefonów, a zwłaszcza wiadomości do fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Przychodzi ich teraz ponad dwa razy tyle. Dzieci nam to tłumaczą tym, że trudniej jest im teraz do nas zadzwonić, ponieważ za ścianą czy w tym samym pokoju jest rodzic, inna dorosła osoba lub rodzeństwo. Trudniej jest im rozmawiać swobodnie na trudne dla siebie tematy

- mówi Paula Włodarczyk, koordynatorka telefonu zaufania.

Wsparcia szukają głównie dzieci w wieku 13-18 lat. Skarżą się przede wszystkim na relacje z rodzicami i kłopoty z dostępem do specjalistycznej pomocy psychologa czy psychiatry.

Jak wesprzeć dziecko?

Z powodu izolacji dzieci straciły bezpośredni kontakt z nauczycielami, pedagogami, rówieśnikami, dziadkami i dalszą rodziną, przez co mogą odczuwać duży dyskomfort. Jak im zatem pomóc w tej sytuacji?

To, czego dziecko może od nas potrzebować, to właśnie uważności i zainteresowania tym, co się u niego dzieje. Żebyśmy z dzieckiem w ogóle rozmawiali, jak ono się ma. Jeżeli nic nam nie mówi, to nie znaczy, że nie jest to dla niego trudny okres

- zaznacza Paulina Włodarczyk w rozmowie z dzień Dobry TVN. Jej zdaniem, warto też uzmysłowić swoim pociechom, że w czasach nauki online mają prawo czegoś nie wiedzieć i nie dawać rady.

Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" - czym się zajmuje?

Organizacja działa od 1991 roku, a od prawie 11 lat prowadzi ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

  • oferuje pomoc psychologiczną i prawną,
  • uczy dzieci, jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania,
  • uczy dorosłych, jak traktować dzieci/co mogą zrobić, żeby nie były krzywdzone,
  • informuje dorosłych, jak reagować, gdy podejrzewają, że dziecku dzieje się krzywda,
  • wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości