Powstał "Kalkulator Kosztów Miesiączki". Ile płacisz za bycie kobietą?

Isabel Pavia/Getty Images
Isabel Pavia/Getty Images
Czy zdajesz sobie sprawę, ile co miesiąc, przez pół roku czy w ciągu całego życia przeznaczasz na środki higieniczne? Teraz za pomocą kalkulatora możesz wyliczyć, ile kosztuje cię bycie kobietą. Akcja ma na celu zobrazowanie problemu ubóstwa menstruacyjnego.

Kalkulator Kosztów Miesiączki

Krwawisz? To płacisz. Statystycznie kobieta miesiączkuje przez ok. 40 lat. W tym czasie na środki higieniczne wyda ok. 5935,19 zł. Koszty są jednak znacznie wyższe, bo niekiedy musimy do nich dodać tabletki przeciwbólowe, antykoncepcyjne czy zakup pościeli.

Teraz każda z Polek będzie mogła się przekonać, ile, co miesiąc, czy na przestrzeni całego życia wyda, bądź wydaje na środki higieniczne. Dziewczyny stojące za Różową Skrzyneczką, organizacją walczącą z ubóstwem menstruacyjnym, która udostępnia darmowe podpaski i tampony w przestrzeni publicznej oraz Dominika Miszewska, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Julia Żuławińska, studentka biofizyki UJ stworzyły łatwe narzędzie, dzięki któremu to obliczysz.

- Stworzyliśmy kalkulator kosztów miesiączki, który pomaga oszacować ilość pieniędzy wydanych na produkty menstruacyjne w wybranym okresie. W ten sposób pragniemy przybliżyć problem dodatkowych kosztów ponoszonych przez kobiety, a także odczarować mity dotyczące miesiączki - wyjaśniają pomysłodawczynie.

Kalkulator Kosztów Miesiączki – jak działa?

Narzędzie jest łatwe w użyciu. Wybierasz czas, który cię interesuje, a następnie podajesz ilość dni cyklu miesiączkowego, jakich środków higienicznych używasz: tampony, podpaski, kubeczek menstruacyjny, podpaski wielorazowe czy bielizna menstruacyjna, ile kosztują i ile ich zużywasz. Po wypełnieniu wszystkich pól otrzymasz wynik. W ten sposób zobaczysz, ile w podanym czasie ucieka ci z portfela.

Ubóstwo menstruacyjne – na czym polega?

Inicjatorki za pomocą kalkulatora w dobitny sposób pokazują, jakie koszty ponosi kobieta ze względu na swoją fizjologię. To kolejne narzędzie, które zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego.

- Co piątej osoby w Polsce nie stać na kupienie podpasek lub tamponów podczas miesiączki. Każdego dnia na całym świecie menstruuje 800 milionów ludzi. Prawie 80 proc. z nich będzie postawionych przed wyborem - zakupić środki menstruacyjne czy artykuły pierwszej potrzeby, takie jak jedzenie – alarmują.

Publikacja kalkulatora ma także oswoić społeczeństwo z miesiączką. Z badań Kulczyk Foundation wynika, że w aż 41 proc. polskich domów w ogóle się o niej nie mówi. Co więcej, pomysłodawczynie kalkulatora zwracają również uwagę na środowisko naturalne, bo tampony i podpaski nie należą do produktów biodegradowalnych.

Zobacz także:

Czy nowe technologie pomagają utrzymać relacje i zmniejszyć poczucie osamotnienia w czasie pandemii? Ekspert odpowiada

Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników. Czas na osoby w wieku 40 i 41 lat

Jak rozpoznać brzuch stresowy? "Powoduje on choroby takie jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy udar mózgu"

Zobacz wideo: Jak rodzic sobie z obfitymi miesiączkami?

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: omnicalculator.com/everyday-life/koszty-miesiaczki

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!